14 listopada, 2024

Prawa i obowiązki poręczyciela kredytu

0

Udzielając kredytów lub pożyczek, banki starają się robić wszystko, by pożyczone pieniądze na czas i w określonych w umowie warunkach do nich wróciły. To właśnie dlatego wyliczają dla wnioskodawców zdolność kredytową, sprawdzają ich historię kredytową zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej, a także ustanawiają różnego rodzaju zabezpieczenia. Zabezpieczenia te mają różne formy. Może to być zabezpieczenie na hipotece czy na jakiejś rzeczy ruchomej. Jednakże najbardziej popularnym zabezpieczeniem kredytów i pożyczek stosowanym przez banki jest poręczenie. 

Poręczenie kredytu, to nic innego jak zobowiązanie osoby trzeciej, do spłaty długu, jeśli kredytobiorca nie robi tego samodzielnie. Można powiedzieć, że jest to jeden i najważniejszy obowiązek poręczyciela. A jak to wygląda w praktyce? Jeżeli kredytobiorca nie spłaca rat, bank zwróci się do osoby która żyrowała kredyt, by zrobiła to w jego zastępstwie. Powie mu ile powinien zapłacić i na jakie konto przelać pieniądze. Jeżeli poręczyciel podobnie jak osoba która zaciągnęłą kredyt, nie będzie spłacać długu, bank zwróci się o pomoc w odzyskaniu pieniędzy do komornika. Komornik może ściągać pieniądze dla banku zarówno od kredytobiorcy, jak i od poręczyciela. I będzie to robił, do momentu gdy całe zadłużenie zostanie spłacone. Oczywiście nie jest to korzystne rozwiązanie, gdyż komornicy naliczają sobie opłatę za egzekucję, która powiększa koszty kredytu. 

Poręczyciel ma też swoje prawa. Może on na bieżąco pytać o wysokość zadłużenia, a także o terminowość jego spłaty. W przypadku gdy musi spłacać dług za kredytobiorcę, może on na drodze sądowej ubiegać się o zwrot zapłaconej kwoty. 

Czy każdy może być poręczycielem? Oczywiście nie. Banki sprawdzają ich w podobny sposób jak kredytobiorców. Muszą więc oni mieć zdolność kredytową, czy dobrą historię w BIK. Należy także pamiętać, że fakt iż stajemy się poręczycielem, jest odnotowywany w Biurze Informacji Kredytowej i w momencie gdy będziemy sami ubiegać się o kredyt, banki będa brały to pod uwagę. 

Czy z poręczenia możemy się wycofać? Od razu powiemy że nie jest to łatwe. Przede wszystkim musi się na to zgodzić bank. W związku z tym, kredytobiorca musi zaproponować jakieś inne zabezpieczenie (inny poręczyciel, zastaw itp), by bank nie obawiał się o terminową spłatę długu. 

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.