czwartek, 07.12.2023

Po co nam dobra historia kredytowa

Pożyczanie pieniędzy od zawsze wiązało się z ryzykiem. Nigdy nie możemy być pewni, czy osoba której pożyczyliśmy pieniądze, odda je nam na czas. Nie inaczej wygląda sprawa w przypadku banków. Dla tych instytucji zwrot pożyczonych środków jest szczególnie ważny, gdyż pożyczają one pieniądze swoich klientów, którzy zaufali bankowi i zostawili w nim swoje środki. A więc banki zanim rozpatrzą pozytywnie wniosek o kredyt muszą nabyć pewności, że będą one zwrócone. Każdy bank na swój sposób bada swoich klientów. Jednakże każdy z nich bada historię kredytową osób, które złożyły wnioski o kredyt lub pożyczkę.

Nasza historia kredytowa jest gromadzona i przetwarzana w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta ma wspomagać banki w zmniejszaniu ryzyka kredytowego. Są w niej gromadzone wszelkie dane związane z kredytami pożyczkami. I tak jeśli tylko złożymy w jakimś banku wniosek o kredyt czy pożyczkę – zostanie to odnotowane w BIK. Odpowiednia adnotacja zostanie złożona także gdy dostaniemy kredyt, zostanie nam on odmówiony, gdy spłacimy ratę, gdy spłacimy całe zadłużenie itp. Podobnie informacji przesyłają do Biura Informacji Kredytowej SKOK-i, a coraz częściej także i firmy pożyczkowe, oferujące chwilówki i pożyczki ratalne. Na podstawie uzyskanych informacji, BIK każdemu z klientów przyporządkowuje odpowiednią ilość punktów. Jak łatwo się domyśleć, im mamy ich więcej, tym lepiej wyglądamy w oczach banków. A wtedy o kredyt jest łatwiej i możemy uzyskać go na lepszych warunkach.

Dlaczego banki zwracają tak baczną uwagę na naszą historię kredytową? Otóż na jej podstawie można dużo wywnioskować. Jeśli dany klient zawsze w sposób solidny spłacał swoje bankowe zobowiązania, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i nowe będzie spłacał na czas. A więc ryzyko kredytowe jest tutaj niewielkie. Natomiast jeśli ktoś swoje poprzednie długi spłacał z opóźnieniem, banki będą zakładać, że i w przypadku nowego może być podobnie. A więc będą wymagać od takiego klienta dodatkowego zabezpieczenia lub podniosą marżę kredytową, przez co kredyt stanie się droższy. I to właśnie dlatego warto budować pozytywną historię kredytową. Ma ona znaczenie zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, gdy w grę wchodzą duże kwoty i podniesienie marży nawet o niewielki procent znacznie zwiększa ich koszt.

Jak budować pozytywną historię kredytową? Najlepszym sposobem mogą okazać się zakupy na raty. Praktycznie każdy sklep z meblami czy artykułami RTV lub AGD daje nam możliwość zakupów z płatnością rozłożoną na raty. Co ciekawe, są one często na 0%. A więc nie płacimy żadnych odsetek czy prowizji. Ponadto mają one uproszczone procedury i nie wymagają zabezpieczenia. A zaciągnięcie takiej pożyczki jest odnotowywane w BIK, podobnie jak i spłaty rat. Gdy robimy to na czas, budujemy pozytywną historię kredytową. Podobnie może być w przypadku karty kredytowej. Złóżmy wniosek o taka kartę w banku (może być z niewielkim limitem), płaćmy za zakupy 2-3 razy w miesiącu i gdy tylko dostaniemy wyciąg z transakcji, od razu spłacajmy zadłużenie na czas. Także i w tym przypadku nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów (okres bezodsetkowy), a nasza historia kredytowa będzie się szybko budowała.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.