Kto może być poręczycielem kredytu
W reklamach banków bardzo często słyszymy, że możemy dostać kredyt bez większych problemów, szybko i przy minimum formalności. Jednakże w rzeczywistości, sprawy zwykle nieco bardziej się komplikują. Okazuje się, że praktycznie zawsze pojawi się jakiś problem, że musimy dostarczyć dodatkowe dokumenty, czy zaproponować dodatkowe zabezpieczenie. I to właśnie z zabezpieczeniem kredytu mamy zazwyczaj najwięcej problemów. Banki chcą być pewne, że pożyczone pieniądze do nich wrócą, więc zabezpieczenie jest dla nich bardzo ważne. Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń jest poręczyciel, zwany potocznie żyrantem.
Na początku powiedźmy sobie kim jest poręczyciel. Jest to osoba, która zobowiązuje się do spłaty długu, jeśli kredytobiorca przestanie go spłacać. Jest to więc duże zobowiązanie, dlatego też podpisanie umowy poręczenia jest sporą odpowiedzialnością. Oczywiście poręczyciel ma swoje prawa. Bank na bieżąco musi informować go o ewentualnych opóźnieniach w spłatach, by ten mógł zareagować ponaglając kredytobiorcę do spłaty lub samemu spłacać dług.
A teraz odpowiedź na nasze główne pytanie – kto może być poręczycielem kredytu. Otóż banki mają wobec nich bardzo duże wymagania. Praktycznie są to takie same wymagania jak w przypadku kredytobiorcy. Jest to związane z tym, że to właśnie poręczyciel musi w skrajnych przypadkach przejąć na siebie spłatę długu. A więc musi mieć odpowiednie dochody, by było go stać na comiesięczne oddawanie pieniędzy do banku. W praktyce banki sprawdzają więc zdolność kredytową poręczyciela, sprawdza jego historie kredytową zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej itd. Musimy tu od razu dodać, że poręczenie kredytu jest rejestrowane w BIK, więc gdy poręczyciel będzie w przyszłości ubiegał się o kredyt dla siebie, banki będą wiedziały że jest żyrantem i wezmą to pod uwagę w czasie rozpatrywania wniosku.
Szukając poręczyciela najczęściej prosimy o „przysługę” członków naszej rodziny lub przyjaciół. Albowiem trudno spodziewać się, że tak istotnie zobowiązanie jakim jest poręczenie podejmie osoba, która zna nas z pracy czy z wizyty u znajomego. Ale dobrze wiemy z praktyki, że nie jest to sprawa i nie każdy godzi się na to, by zabezpieczyć nasz kredyt. I nie powinniśmy się na takie osoby obrażać. Musimy zrozumieć, że widocznie mają one powodu dla których nie chcą nam pomóc.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021