20 lipca, 2024

Każda osoba codziennie wstająca do pracy, marzy często o momencie, gdy zakończymy aktywność zawodową i przejdziemy na zasłużoną emeryturę. Wydaje się nam bowiem, że jest to fantastyczny czas, w czasie którego możemy realizować nasze marzenia, spędzać czas z rodziną czy przyjaciółmi. Ale nie do końca jest to prawda. Zwłaszcza jeśli chodzi o kwestie finansowe. Wielokrotnie pisaliśmy już na naszym portalu, że jeśli sami nie zadbamy o naszą emeryturę, możemy mieć spore problemy finansowe. A wszystko dlatego, że świadczenia emerytalne jakie otrzymujemy od państwa są o wiele niższe niż nasze dochody i jak mówią specjaliści, różnica ta w dalszym ciągu będzie się powiększać. 

Na pewno emeryci nie są osobami zasobnymi finansowo. Przynajmniej znaczna ich część. W związku z tym, od czasu do czasu może się zdarzyć sytuacja, gdy zabraknie im pieniędzy na opłacenie rachunków czy na lekarstwa. W takim momencie muszą oni pożyczyć gdzieś pieniądze. Zazwyczaj w takim momencie przychodzi nam do głowy bank i kredyt. Ale czy banki oferują jakieś specjalne kredyty dla emerytów? Czy mają oni szanse na pożyczkę?

Z perspektywy banków emeryt może być doskonałym klientem. Ma przecież stałe i systematyczne dochody, które nie zostaną mu odebrane. Ale z drugiej strony, wiąże się z nimi pewne ryzyko, jakim jest ich wiek. Banki po prostu obawiają się najgorszego i mają obawy kto będzie oddawał długi w przypadku śmierci kredytobiorcy. Oczywiście to nieszczęście może spotkać każdego z nas, jednakże w przypadku emerytów, czyli osób w starszym wieku, ryzyko jest tu większe. Dlatego też wiele banków uzależnia udzielenie kredytu od wieku wnioskodawców. Rzadko kiedy możemy spotkać bank, który oferuje kredyty dla osób powyżej 75 roku życia. Ponadto są to zazwyczaj kredyty droższe (większe ryzyko) i wymagające jakiegoś zabezpieczenia (np. poręczyciel).

Nie możemy zapomnieć, że emeryci oprócz tego że muszą spełnić kryterium związane z wiekiem, muszą także mieć odpowiednią zdolność kredytową i dobrą historię zgromadzoną w Biurze Informacji Kredytowej. Działają tu takie same reguły jak w przypadku ubiegania się o kredyt przez osoby zatrudnione na etacie lub prowadzące własną działalność gospodarczą. Jak więc widać emeryci pomimo stałych i pewnych dochodów, mogą mieć nieco większe problemy z uzyskaniem kredytu, ale nie jest powiedziane, że na pewno w banku nie pożyczą pieniędzy.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.