Kiedy powinniśmy refinansować kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez wiele lat. Zwykle mówimy tu o okresie przekraczającym 20 lat. Jak łatwo się domyśleć, w tym czasie wiele może się zmienić. Zarówno w naszym życiu jak i na rynkach finansowych. Możemy zmienić pracę, nasze zarobki mogą się zmniejszyć, a co się z tym wiąże nasza sytuacja finansowa ulegnie zmianie. W czasie spłaty kredytu, mogą pojawić się też nowe oferty związane z kredytami hipotecznymi. Może się więc okazać, że kredyt który w momencie podpisania umowy miał bardzo dobre warunki, po jakimś czasie już nie jest taki rewelacyjny. Ponadto na skutek zmiany naszej sytuacji finansowe, możemy mieć problemy z terminową spłatą zadłużenia. W takim przypadku, dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt refinansowy, dzięki któremu będziemy mogli łatwiej spłacać kredyt lub też warunki umowy będą lepsze.
Kredyt refinansowy znajduje się w ofercie wielu banków. Jest to specyficzny produkt kredytowy. Albowiem wnioskodawca nie otrzymuje pieniędzy „do ręki” a przynajmniej nie otrzymuje większości z nich. Pieniądze są przelewane od razu na spłatę aktualnego kredytu hipotecznego, który posiadają już wnioskodawcy.
Kiedy powinniśmy refinansować nasz kredyt hipoteczny? Już trochę pisaliśmy na ten temat. Na pewno gdy zmieniła się nasze sytuacja finansowa i mamy problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Z kredytu refinansowego powinniśmy skorzystać w momencie gdy nasza oferta nie jest najtańszą na rynku. Po co przepłacać, gdy możemy płacić mniej. Kredyt refinansowy może być także dobrą opcją, jeśli potrzebujemy dodatkowych środków finansowych. Albowiem w niektórych przypadkach, banki godzą się pożyczyć więcej środków niż wynosi aktualne zadłużenie. W takim przypadku część pieniędzy jest przelewana na spłatę zadłużenia, a pozostała część na konto wnioskodawców.
Czy zawsze opłaca się refinansować kredyt hipoteczny? Oczywiście nie. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że zaciągnięcie nowego zobowiązania wiążę się z dodatkowymi kosztami. Mówimy tu o prowizji za udzielenie kredytu, o kosztach związanych z ustanowieniem hipoteki czy o prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Może się okazać, że te wszystkie koszty są większe, niż ewentualny zysk, jaki uzyskamy zaciągając nowy kredyt. W takich warunkach nie mam sensu z takiego kredytu korzystać. Chyba że nie mamy wyjścia i bez względu na koszty, musimy z takiego kredytu korzystać. Ale wtedy robimy to w pełni świadomie i koszty nie są tutaj dla nas najważniejsze.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021