13 czerwca, 2024

Karta kredytowa – czym jest i jak z niej korzystać

1

Karty kredytowe coraz częściej “goszczą” w naszych portfelach. Kiedyś były one możliwe do uzyskania tylko dla wybranych i najlepszych klientów w poszczególnym banku, a dzisiaj może si o “kredytówkę” ubiegać praktycznie każdy. Poniżej wytłumaczymy czym jest karta kredytowa i jak  z niej najlepiej korzystać.

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale karta kredytowa to specyficzny rodzaj kredytu. Przypomina on nieco popularny wśród wszystkich debet, gdyż dostajemy od banku możliwość zadłużania się do pewnego limitu, który określony jest w umowie kredytowej. Jego maksymalna wysokość uzależniona jest ona naszej zdolności i od historii kredytowej którą można sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. I właśnie do przyznanego nam limitu możemy się zadłużać. Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy że dostaliśmy od banku kartę kredytową z limitem 10 000 zł. Może my się w tym momencie poczuć jakbyśmy mieli w portfelu dodatkową gotówkę w tej właśnie wysokości. Ale co ważne, nie musimy jej od razu wydać. I co równie ważne, odsetki od naszego zadłużenia będą naliczane tylko do kwoty którą wykorzystaliśmy. Mamy tu widoczną różnicę w stosunku do kredytu gotówkowego, gdzie odsetki są naliczane od całej kwoty od razu, nawet gdy nie wykorzystamy całej kwoty. Załóżmy więc, że w ciągu pierwszego miesiąca wydaliśmy za pośrednictwem naszej karty kredytowej 3 000 zł. Bank przyśle nam do domu wyciąg z transakcji, więc będziemy mogli dokładnie sprawdzić, kiedy i gdzie korzystaliśmy z karty. Mamy teraz dwie możliwości. Możemy spłacić tylko naliczone odsetki i niewielką kwotę z naszego zadłużenia (np 200 zł), albo spłacić całe zadłużenie. W pierwszym przypadku będziemy mieli zadłużenie w wysokości 2 800 zł i do wykorzystania 7 200 zł. W drugim przypadku nasze zadłużenie będzie równe 0 zł a my będziemy mieli do dyspozycji 10 000 zł, które wykorzystamy gdy będziemy chcieli. I tak cały proces możemy powtarzać, aż do momentu gdy zakończy się nasza umowa.

 

Karta kredytowa daje nam kilka atutów. Wspominaliśmy już o konieczności płacenia odsetek tylko od wykorzystanej kwoty zadłużenia. Na pewno jest to duży plus. Ale karta kredytowa daje nam jeszcze więcej. Jeśli będziemy z niej korzystać w odpowiedni sposób, wcale nie będziemy musieli płacić odsetek ! Możliwość taką daje nam tzw. okres bezodsetkowy. Jest on przypisany do każdej karty i wynosi od 50 do 58 dni. Aby nie płacić odsetek, musimy wykorzystywać naszą kartę tylko i wyłącznie do transakcji bezgotówkowych. Mówiąc inaczej, możemy nią płacić tylko w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Nie możemy za pomocą karty kredytowej wybierać pieniędzy z bankomatu, gdyż wtedy odsetki zawsze zostaną nam naliczone. Drugim warunkiem by nie płacić odsetek jest spłata całego zadłużenia w czasie gdy trwa okres bezodsetkowy. W naszym wyciągu mamy podane ile musimy zapłacić, by nie płacić za kredyt odsetek. Kolejnym plusem karty kredytowej jest fakt, że daje nam ona możliwość budowania naszej historii kredytowej. Wiele banków bez niej nie chce dawać swoim klientom kredytów na większe kwoty, więc warto zacząć ją budować jak najwcześniej – a karta kredytowa jest do tego idealna. Posiadacze karty kredytowej, mogą także często liczyć na tzw. Cash back. Bank zwraca nam część pieniędzy gdy płacimy kartą za paliwo, zakupy w aptece itp. Dzięki temu mamy do dyspozycji więcej pieniędzy, z czego na pewno każdy się ucieszy.

 

Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że karta kredytowa ma też swoje minusy. Przede wszystkim oprocentowanie kredytu na karcie kredytowej jest jedno z najwyższych na rynku. Dlatego musimy być przygotowani na wysokie odsetki (chyba że korzystamy z okresu bezodsetkowego). Ponadto karta kredytowa często sprawia, że zadłużamy się ponad stan i potem możemy mieć problemy ze spłata zadłużenia.    

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Karta kredytowa – czym jest i jak z niej korzystać

  1. Ten okres bezodsetkowy to fajna sprawa. Ja już tak dawno kupuje i nie płace odsetek. Zawsze to można na koncie oszczędnościowym przytrzymac nieco więcej pieniędzy i zawsze parę złotych do konta zostanie dopisane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.