piątek, 25.06.2021

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Składając wniosek o kredyt lub pożyczkę w banku, musimy być przygotowani na dosyć dokładną “kontrolę”. Sprawdzana będzie nasza historia kredytowa i zdolność kredytowa. Jeśli chodzi o historię – sprawa jest prosta. Jeżeli spłacaliśmy nasze wcześniejsze zobowiązania w terminie, będziemy dla banku wiarygodnym klientem. Natomiast jeśli chodzi o zdolność kredytową, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana.

Zdolność kredytowa to zdolność kredytobiorcy do terminowej spłaty swoich zobowiązań bankowych – zarówno rat jak i odsetek. Większość z klientów banku myśli, że jest ona wyliczana na podstawie przychodów i kosztów osoby jaka chce składać wniosek o kredyt lub pożyczkę. W rzeczywistości jest to pojęcie nieco bardziej rozległe. W czasie wyliczania zdolności kredytowej, bank bierze też pod uwagę wiek wnioskodawcy, jego wykształcenie, zawód, sprawdza miejsce pracy, czas w jakim pracuje on w danej firmie stan cywilny, czy ilość osób na utrzymaniu. Aczkolwiek największą uwagę rzeczywiście banki zwracają na nasze dochody i wydatki. Im nasza zdolność kredytowa jest lepsza, tym mamy większe szanse na pożyczenie pieniędzy i co równie ważne, możemy to zrobić na lepszych warunkach. Dlatego poniżej podamy kilka sposobów na poprawienie naszej zdolności kredytowej. 

Jak podają eksperci kredytowi, najważniejsze w procesie poprawy swojej zdolności kredytowej jest uporządkowanie swoich finansów. Musimy je dokładnie przeanalizować, najlepiej spisując je na kartce – zarówno przychody jak i wydatki. Na początku zajmijmy się wydatkami. Może uda nam się je w jakiś sposób ograniczyć? Możliwości mamy tu bardzo dużo. Może w naszym portfelu znajduje się karta kredytowa z której nie korzystamy? Lub na naszym rachunku mamy otwartą linię kredytową a wcale nie wybieramy więcej pieniędzy niż posiadamy? Jeśli zlikwidujemy te obydwa produkty, nasza zdolność kredytowa od razu się poprawi. Możemy też sprawdzić, czy nie przepłacamy za nasze ubezpieczenia – samochodowe czy związane z nieruchomością. Czasami zmieniając towarzystwo ubezpieczeniowe, zaoszczędzimy nawet 30% kwoty, którą musimy płacić. Warto może zrezygnować z częstego jedzenia “na mieście” co także znacznie zmniejszy nasze wydatki. Takich przykładów może być oczywiście więcej, gdyż każde gospodarstwo domowe ma je zróżnicowane.

Zajmijmy się teraz naszymi przychodami, które także mają duże znaczenie jeśli chodzi o zdolność kredytową. Oczywiście może ktoś powiedzieć, że jest je trudno zwiększyć, ale przy odrobinie wysiłku możemy to zrobić. Może warto więc iść do szefa i poprosić go o podwyżkę? Albo może powinniśmy poszukać sobie jakiejś dodatkowej pracy lub poprosić o nadgodziny? Oczywiście nie jest to łatwe, ale z całą pewnością będzie to dobrze widziane w “oczach banku” i zdecydowanie poprawi naszą zdolność kredytową.

Zdolność kredytowa może także zostać poprawiona jeśli w odpowiedni sposób przygotujemy się do złożenia wniosku kredytowego. Po pierwsze wydłużmy jak najbardziej okres spłaty długu. Dzięki temu nasze raty będą niższe. Jeżeli będziemy mieli możliwość, będziemy mogli później spłacić kredyt wcześniej. Po drugie, wybierzmy system spłat z ratami równymi. Na początku spłat zadłużenia są one niższe, więc także poprawią naszą zdolność kredytową. Poprośmy kogoś z naszej rodziny lub znajomych, by był naszym współkredytobiorcą. Oczywiście powinna to być osoba, która ma wysokie dochody i dobrą historię kredytową. 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że każdy bank wylicza zdolność kredytową na swój sposób. Więc jeżeli w jednym banku pożyczka nie została nam przyznana, może warto spróbować w innym.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.