czwartek, 07.12.2023

Jak poprawić scoring kredytowy

Aby dostać kredyt w banku, zwłaszcza kredyt hipoteczny, musimy spełnić szereg warunków, jakie są nam stawiane przez tą instytucję. Mówimy tu min o odpowiednim zabezpieczeniu kredytu, czy o odpowiedniej historii kredytowej. Ale równie ważnym elementem związanym z rozpatrywaniem wniosku o kredyt jest scoring kredytowy.

Scoring kredytowy to punktowa ocena klienta, którą banki przeprowadzają biorąc pod uwagę wiele czynników. Mówimy tu min o wieku wnioskodawcy, wykształceniu, wykonywanej pracy, ilości osób na utrzymaniu, posiadanym zadłużeniu, statusie mieszkaniowym czy o posiadanych oszczędnościach. Na podstawie specjalnych algorytmów, program wylicza ile punktów może dostać osoba która składa wniosek o kredyt. Im tych punktów będzie więcej, tym po pierwsze mamy większe szansę na uzyskanie kredytu, a po drugie, możemy go dostać na lepszych warunkach. Musimy więc robić wszystko, aby nasz scoring kredytowy był jak najlepszy. Co więc robić, aby zadowolić banki? Poniżej kilka wskazówek.

Z całą pewnością nasz scoring kredytowy będzie wysoki, gdy mamy stabilną pracę, u naszego pracodawcy będziemy pracować już od dłuższego czasu, mamy wysokie zarobki i swoje własne cztery kąty. Idealnie, jeśli dodamy do tego brak osób na utrzymaniu, brak kredytów czy innych zobowiązań, wyższe wykształcenie i oszczędności na koncie. Oczywiście nie każdy może spełnić te wymagania. Na szczęście istnieje kilka sposób aby poprawić naszą punktację. Przede wszystkim musimy zadbać o stabilność naszego zatrudnienia, a także o wysokość naszych dochodów. Możemy poprosić szefa od podwyżkę, możemy poszukać dodatkowej pracy, byle by na nasze konto wpływało więcej pieniędzy. Nie korzystajmy z chwilówek, gdyż banki mogą stwierdzić, że mamy przejściowe kłopoty finansowe. Nasze wszelkie zobowiązania powinniśmy spłacać na czas, by nasza historia kredytowa była idealna. Jeśli mamy kartę kredytową lub limit kredytowy na naszym koncie, a nie korzystamy z nich zbyt często, powinniśmy je zamknąć.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poprawa naszego scoringu nie nastąpi w ciągu kilku dni. Jest to proces, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Ale z całą pewnością warto postarać się o to by nasz scoring kredytowy był jak najwyższy. Jak już wspominaliśmy wcześniej, dzięki temu możemy dostać kredyt szybciej, na lepszych warunkach (niższe oprocentowanie, niższa prowizja), a także z mniejszym zabezpieczeniem.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.