12 czerwca, 2024

Czym jest otwarta linia kredytowa

0

Jest wiele produktów bankowych, które z założenia mają ułatwić nam życie. Jednym z nich jest otwarta linia kredytowa, dzięki której bez problemów i kłopotów możemy mieć dostęp do dodatkowych środków finansowych. Jednakże nie wszyscy wiedzą, jak działa otwarta linia kredytowa i w jaki sposób możemy ją uzyskać.

Otwarta linia kredytowa jest to swojego rodzaju kredyt odnawialny, który jest przyznawany w ramach posiadanego rachunku bankowego. Ma ona formę limitu, do którego pożyczkobiorca może się zadłużać. Wysokość limitu jest ustalana w sposób indywidualny i zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest wysokość wpływów które wpływają na konto. Jednakże aby uzyskać limit, musimy spełnić wiele elementów, które przedstawi nam bank. Na pewno musimy mieć zdolność kredytową. To właśnie na jej podstawie bank ustali, czy będziemy w stanie spłacać nasze zadłużenie na warunkach, jakie ustaliliśmy z bankiem. Na pewno będziemy też musieli wykazać się odpowiednią historią kredytową, aby bank mógł nam zaufać.

Największą zaletą otwartej linii kredytowej jest jej odnawialność. Możemy wielokrotnie korzystać z przyznanych nam środków, gdyż każda wpłata na rachunek, automatycznie zmniejsza zadłużenie. Aby nieco to wyjaśnić, podamy przykład. Przyjmijmy, że bank przyznał nam limit w wysokości 10 000 zł. Teoretycznie więc, od razu możemy całą kwotę wykorzystać. W takim przypadku, więcej pieniędzy już nie pożyczymy. Ale jeśli na nasze konto wpłynie pensja w wysokości 3 000 zł, automatycznie nasze zadłużenie się zmniejszy o tę kwotę. A więc do naszej dyspozycji będziemy mieli „wolne” 3 000 zł. Oczywiście nie musimy z całej kwoty skorzystać. Dzięki zmniejszonym wypłatom z konta, powoli możemy spłacać zadłużenie lub będziemy mieli po jakimś czasie większą kwotę do dyspozycji.

Kolejną plusem jaki daje nam otwarta linia kredytowa jest fakt, że odsetki płacimy tylko od wykorzystanego zadłużenia. Jeśli więc mamy limit w wysokości 10 000 zł, ale wykorzystaliśmy tylko 5 000 zł, to odsetki zapłacimy od tej drugiej kwoty.

Czy warto ubiegać się o otwartą linię kredytową? Z całą pewnością tak. Nie jest ona wysoko oprocentowaną pożyczką, zwykle banki nie wymagają do niej żadnych zabezpieczeń, a procedura związana z jej uzyskaniem nie jest zbyt skomplikowana. Jednocześnie dostajemy do naszej dyspozycji finansowe zabezpieczenie, z którego możemy skorzystać, gdy znajdziemy się w potrzebie. Jest to więc swoista „poduszka finansowa”, którą każdy z nas powinien posiadać.    

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.