czwartek, 07.12.2023

Czym jest kredyt hipoteczny

Zakup własnego mieszkania czy domu, to marzenie wielu ludzi. Jednakże inwestycja taka wiąże się z ogromnym wydatkiem. Nie każdy ma w banku odpowiednią ilość pieniędzy, aby nieruchomość kupić czy wybudować. Dlatego w zdecydowanej większości przypadku, musimy udać się do banku by skorzystać z kredytu. Dokładniej rzecz mówiąc chodzi tu o kredyt hipoteczny. Czym jest kredyt hipoteczny? Postaramy się to wyjaśnić.

Najprościej mówiąc, kredyt hipoteczny, to kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka. Czyli dokonuje się odpowiedniego zapisu w księdze wieczystej nieruchomości. Na podstawie tego wpisu, w momencie zaprzestania spłaty zadłużenia przez kredytobiorcę, bank może przejąć nieruchomość. Zazwyczaj w takim przypadku zostaje ona sprzedana a środki uzyskane z transakcji są przeznaczane na spłatę długu.

 

Kredyt hipoteczny możemy wykorzystać na:

– zakup domu lub mieszkania,

– budowę domu,

– zakup działki budowlanej,

– remont nieruchomości,

– rozbudowę domu,

– wykup praw własności do nieruchomości

 

Procedura związana z uzyskanie kredytu hipotecznego, nie różni się wiele od procedur związanych z innymi kredytami. Jednakże w tym przypadku w grę wchodzą duże sumy, a więc analiza naszego wniosku będzie z całą pewnością bardziej „drobiazgowa”. Będziemy musieli udowodnić, że stać nas na terminową spłatę rat, bank sprawdzi też, jak wygląda nasza historia kredytowa. Jeżeli nie jest ona najlepsza, lub nie mamy jej wcale, możemy mieć problemy z jego uzyskaniem.

Posiadanie zdolności kredytowej i odpowiedniej historii kredytowej, nie jest jedynym wymogiem. Od kilku lat, musimy mieć tzw. wkład własny. Jego minimalna wysokość to 20%. Jednakże w niektórych przypadkach wystarczy mieć 10% wkładu własnego, co i tak dla wielu jest wielkim wyzwaniem. Dlatego należy pomyśleć już wcześniej o zgromadzeniu odpowiedniej ilości gotówki.

Kredyty hipoteczne są chyba najtańszymi kredytami na rynku. Albowiem uważa się, że hipoteka jest jednym z najlepszych zabezpieczeń w oczach banku. A więc spada w tym przypadku ryzyko kredytowe, dzięki czemu bank może obniżyć swoją marże. Jednakże musimy wiedzieć, że na całkowity koszt kredytu hipotecznego mają wpływ także i inne czynniki. Mówimy tu o prowizjach (za rozpatrzenie wniosku, za udzielenie kredytu itp.), o kosztach związanych z ustanowieniem hipoteki czy o kosztach związanych z ubezpieczeniami (ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie na życie itp.). Dlatego gdy będziemy szukać najlepszej dla nas oferty, powinniśmy zwrócić wagę na te wszystkie elementy kosztów.

Kredyty hipoteczne z całą pewności będą jeszcze długo jedynym sposobem, byśmy mogli stać się właścicielem wymarzonego domu lub mieszkania. Jednakże aby dostać taki kredyt, powinniśmy pomyśleć o nim już wcześniej. Zbudujmy dobrą historię kredytową, uzbierajmy odpowiednią ilość środków na wkład własny itp. Jeżeli zadbamy o to wszystko wcześniej, możemy uzyskać kredyt szybciej, łatwiej i na zdecydowanie lepszych warunkach.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.