Czym jest historia kredytowa i jak ją możemy stworzyć
Rozpatrując wnioski kredytowe swoich klientów banki zwracają uwagę na kilka elementów. Zaliczamy do nich nasze dochody, zabezpieczenie kredytu i naszą historię kredytową. Jeśli chodzi o dochody, sprawa jest jasna. Musimy dostarczyć zaświadczenia o dochodach, odcinki renty, odcinki emerytury itp. Co do zabezpieczenia też nie mamy wątpliwości – może nim być poręczyciel, weksel czy hipoteka. Ale co do naszej historii kredytowej już nie jesteśmy do końca pewni z czym to stwierdzenie się wiąże. Postaramy się to wyjaśnić.
Historia kredytowa są to wszelkie informacje zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej na temat kredytów danego klienta. Dotyczy to zarówno kredytów spłaconych, jak i tych obecnych. Informacje te są związane ze wszystkim kredytami i pożyczkami, zarówno udzielanymi przez banki, jak i SKOK-i, a także coraz częściej przez firmy pożyczkowe.
Skąd się bierze historia kredytowa
Każdy bank czy SKOK jest zobowiązany aby przekazywać do Biura Informacji Kredytowej wszelkie informacje na temat naszych pożyczek i kredytów. Obowiązek taki powstaje już w momencie złożenia wniosku. Później, banki systematycznie muszą przekazywać informacje o wysokości zadłużenia, terminowości spłat czy wysokości raty. Dane te, są przez banki przekazywane do BIK, do momentu spłaty zadłużenia. W tym momencie dane na temat spłaty powinny zostać wykasowane. Jeżeli jednak wyrazimy zgodę na ich przetwarzanie, wtedy będą one widoczne dłużej (nawet 5 lat chyba że zgodę odwołamy wcześniej). Jeżeli jednak zobowiązanie nie było spłacane w terminie, wtedy dane takie są przetwarzane nawet jeśli nie wyrazimy na to zgody. Dzieje się tak w momencie, gdy opóźnienie w spłacie było większe niż 60 dni i minęło 30 dni gdy pożyczkodawca poinformował dłużnika że będzie przetwarzał dane na temat nieterminowych spłat.
Jak zbudować historię kredytową
Aby zbudować swoją historię kredytową, przede wszystkim musimy zacząć pożyczać pieniądze. Najlepiej rozpocząć od niewielkiego zadłużenia na karcie kredytowej lub od zakupów na raty. Ta druga opcja ma ten plus, gdyż często w sklepach mamy oferty pożyczki za 0%, więc budujemy swoją historię kredytową bez żadnych kosztów. Pamiętajmy jednak, że nasze zadłużenie musimy spłacać na czas, bo tylko w ten sposób budujemy naszą “pozytywną” historię kredytową.
Po co nam historia kredytowa
Wiele osób może zadawać sobie pytanie: “Po co mi historia kredytowa”. Otóż musimy zdawać sobie sprawę z tego, że banki przywiązują do niej ogromną wagę. Historia może “podpowiedzieć” przyszłemu pożyczkodawcy, czy klient składający wniosek o kredyt czy pożyczkę będzie spłacał zadłużenie w terminie czy też nie. Jeżeli w przeszłości wszystkie zobowiązania były spłacane na czas, bank będzie zakładał, że podobnie będzie i z nowym. A więc raczej bez problemów pożyczy osobie z dobrą historią kredytową pieniądze (pod warunkiem spełnienia innych wymogów). Jeżeli wnioskodawca wcześniejsze zobowiązania regulował z opóźnieniem, bank może obawiać się że tak samo będzie w przypadku nowego kredytu. I istnieje duża szansa, że wniosek będzie miał decyzję negatywną. Dlatego warto budować swoją pozytywną historię kredytową, by dostać kredyt szybciej i na lepszych warunkach.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021