środa, 19.05.2021

Czym jest całkowity koszt kredytu?

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że pożyczając w banku pieniądze, musimy zwrócić więcej niż pożyczyliśmy. Po prostu bank musi na naszej pożyczce zarobić. Dla nas ważne jest, aby ten zarobek był jak najniższy, więc zwykle szukamy oferty, za którą zapłacimy najmniej. Zwykle szukamy kredytu, którego oprocentowanie jest najniższe na rynku. I jest to błąd. Albowiem oprocentowanie, to nie jedyny koszt jaki ponosimy w związku z zaciągnięciem pożyczki. Powinniśmy sprawdzić, jaki jest całkowity koszt kredytu i dopiero wtedy będziemy wiedzieć, który kredyt jest najtańszy.

Reklama: Kalkulator kredytu hipotecznego

Całkowity koszt kredytu, jest to suma wszystkich opłat, które musimy ponieść podpisując umowę kredytową. Z czego więc składa się ten koszt. Musimy tu wymienić:

  • Prowizja – jednorazowa opłata, ustalana procentowo od kwoty kredytu, którą wpłacamy zazwyczaj przy uruchomieniu kredytu (oczywiście są oferty kredytów w których prowizji nie płacimy).
  • Oprocentowanie – “opłata” jaką musimy wpłacać do banku za pożyczone pieniądze. Oprocentowanie może mieć charakter stały i wtedy nie zmieni się przez cały okres kredytowania, jak i zmienny, czyli może ulec zmianie w czasie spłaty zadłużenia.
  • Koszty usług dodatkowych – bardzo często uzyskanie kredytu uzależnione jest od skorzystania z innych produktów danego banku – wykupienie polisy ubezpieczeniowej, otwarcie rachunku itp. Zazwyczaj korzystanie z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W przypadku kredytu hipotecznego, musimy liczyć się jeszcze z innymi kosztami. Zaliczamy do nich:

  • Koszt ubezpieczenia pomostowego – zabezpieczenie banku na okres pomiędzy podpisaniem umowy kredytowej a uprawomocnieniem się wpisu do hipoteki,
  • Koszt ubezpieczenia wkładu własnego,
  • Podatek od czynności cywilno – prawnych,
  • Koszt wyceny nieruchomości

Jak więc widać, szukając najtańszego kredytu, nie możemy patrzeć tylko i wyłącznie na oprocentowanie. Banki mają wiele innych opłat, które powodują że nasze zobowiązanie będzie droższe lub tańsze. Szukajmy więc tej oferty, za którą rzeczywiście zapłacimy najmniej.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.