czwartek, 07.12.2023

Co zrobić gdy mamy problemy ze spłatą kredytu

W momencie podpisywania umowy kredytowej, chyba nikt z nas nie bierze pod uwagę, że w przyszłości możemy mieć problemy ze spłatą naszego długu. Jednakże nigdy nie możemy być tego pewni. Zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, których spłata jest rozłożona na wiele lat. Co więc możemy zrobić, jeśli na skutek jakichś niezapowiedzianych wydarzeń, nie mamy pieniędzy by na czas spłacać ratę? Postaramy się to wyjaśnić.

Największym błędem kredytobiorców, którzy zaczynają mieć problemy ze spłatą długu jest „chowanie głowy w piasek”. Wynika to najczęściej z faktu, że oczekujemy że sytuacja rozwiąże się sama, bez naszego wielkiego udziału. A jak łatwo się domyśleć, raczej do tego nie dojdzie. Jeśli sami się nie postaramy, to nasze zaległości będą tylko narastać. Więc gdy tylko zauważamy, że możemy mieć kłopoty ze spłatą długu, od razu powinniśmy się skontaktować z bankiem, który pożyczył nam pieniądze. Wiele osób uważa, że to nie ma sensu, bo bank od razu wypowie umowę kredytową i „zatrudni” komornika. Tymczasem wcale tak nie jest. Bank będzie starał się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które pomoże nam w spłacie długu. A możliwości jest tu wiele. Można na jakiś czas odroczyć spłatę zadłużenia. Można wydłużyć termin spłaty by miesięczne raty były niższe, a co się z tym wiąże bardziej przystępne dla naszego portfela. Jeśli mamy więcej kredytów, może idealnym rozwiązaniem okaże się kredyt konsolidacyjny. Jak widać, mamy wiele możliwości na porozumienie z bankiem. Jednakże aby dać sobie szansę na spłatę długu, musimy się z bankiem skontaktować.

Oczywiście nie możemy liczyć tylko i wyłącznie na bank, który „pomoże” nam w spłacie zaległych długów. Także sami musimy dać coś „od siebie”. Powinniśmy więc przede wszystkim postarać się o zwiększenie naszych dochodów. Warto więc na jakiś czas poszukać dodatkowej pracy. Nawet kilka godzin extra w ciągu tygodnia pozwoli nam na dodatkowe wpływy, które pozwolą nam na terminową spłatę długu. Możemy też sprzedać rzeczy, które nie są nam już potrzebne, a tylko gromadzi się na nich kurz. W sieci internetowej jest wiele portali aukcyjnych, na których możemy wystawić nowe czy też używane rzeczy. I tutaj podobnie, pieniądze uzyskane ze sprzedaży, możemy przeznaczyć na spłatę długów. Inną sprawą jest także ograniczenie naszych kosztów. Warto na jakiś czas odmówić sobie „jedzenia na mieście”, zakupów dodatkowej pary butów itp. Dzięki temu będziemy mieli więcej pieniędzy w portfelu, a co się z tym wiąże szybciej będziemy mogli spłacić nasze długi.

Musimy pamiętać, że problemy ze spłatą kredytu może mieć każdy. W takim wypadku, musimy zrobić wszystko, by z tych kłopotów jak najszybciej wyjść. Pomóc nam w tym może bank w którym mamy kredyt, więc nie bójmy się rozmów i konsultacji. Po jakimś czasie na pewno znajdziemy rozwiązanie, które pozwoli na spłatę długów i powrót do normalności, zwłaszcza pod względem naszych finansów.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.