20 lipca, 2024

Co to jest kredyt inwestycyjny

0

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zazwyczaj chcą, by firma nieustannie się rozwijała. Jednakże rozwój firmy, zazwyczaj związany jest z nakładami finansowymi. Niestety nie każdy biznesmen ma odłożone środki, które może przeznaczyć na inwestycje. Jednakże nie oznacza to, że biznes nie może się rozwinąć. Możemy skorzystać z oferty banków, które proponują nam kredyty inwestycyjne.

Na początku wyjaśnijmy czym jest kredyt inwestycyjny. Otóż jest to produkt bankowy, dzięki któremu biznesmen może sfinalizować inwestycję. Pieniądze z tego kredytu mogą być przeznaczone tylko i wyłącznie na cel, jaki zgłosił przedsiębiorca we wniosku kredytowym. Co może być przedmiotem inwestycji? Pieniądze można przeznaczyć na:

– zakup maszyn czy urządzeń do produkcji,

– zakup środków transportu, które będą wykorzystywane przez firmę,

– zakup nieruchomości, które zostaną wykorzystane przez firmę,

– zakup sprzętu biurowego (komputery, drukarki, kserokopiarki itp.),

– zakup praw autorskich,

– zakup udziałów w innych firmach,

– zakup papierów wartościowych.

Procedura związana z uzyskaniem kredytu na inwestycje nie jest łatwa. Przedsiębiorca musi przede wszystkim wykazać się zdolnością kredytową. Jest ona wyliczana na podstawie dochodów, jaki uzyskuje firma. Musi przedstawić jak najlepsze zabezpieczenie, które da bankowi pewność, że w razie kłopotów ze spłatą będzie on mógł odzyskać pożyczone środki. Nieodzowny będzie też wkład własny. Tutaj „widełki” są różne. Niektóre banki wymagają tylko 10% wartości inwestycji, inne więcej. Jest to kwestia indywidualna i zwykle każdy klient traktowany jest w sposób indywidualny. Skoro bank wie jaka jest wartość inwestycji, nieodzowny będzie także biznesplan. To właśnie w nim wykazujemy wszystkie koszty inwestycji, a także przewidujemy zyski, jakie inwestycja przyniesie. Jeżeli bank zaakceptuje biznesplan, zabezpieczenie kredytu, a przychody wnioskodawcy okażą się wystarczające, kredyt inwestycyjny zostanie udzielony.

Kredyty inwestycyjne z reguły udzielane są na długi okres czasu. Często też pierwsza spłata jest odroczona w czasie, by inwestycja mogła być dokończona i zaczęła się zwracać. Na pewno jest to korzystna dla przedsiębiorcy opcja, gdyż pozwala na „finansowy oddech” i łatwiejszą spłatę zadłużenia.

Kredyty inwestycyjne to z całą pewnością bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą rozwijać swoją firmę, ale nie mają na to wystarczającą ilość środków. I chociaż nie jest łatwo go dostać, warto spróbować by uzyskać środki, które pozwolą na rozwijanie naszego biznesu. Pozwoli to na większe dochodu, a co się z tym wiąże na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i jego właściciela.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.