14 października, 2024

Konto osobiste – za co banki pobierają opłaty?

0

Posiadacze rachunków w banku już przyzwyczaili się do tego, że w związku z jego prowadzeniem musimy ponosić jakieś koszty. Chyba że korzystamy z konta darmowego, które każdy bank musi proponować swoim klientom. Ale wtedy nie mamy zbyt dużego pola manewru jeśli chodzi o usługi bankowe. Oczywiście są banki, które nie pobierają od nas pieniędzy za  podstawowe produkty z których korzystamy, ale nie ma ich aż tak wiele. Zazwyczaj i tak jakieś pieniądze w banku musimy zostawić. Zastanówmy się, z jakimi opłatami w bankach musimy się liczyć w związku z prowadzeniem konta bankowych.

 

  1. Opłata za prowadzenie rachunku – comiesięczny koszt, jaki musimy ponosić w związku z prowadzeniem rachunku. Na szczęście coraz więcej banków rezygnuje z tej opłaty.
  2. Opłata za kartę debetową – opłata jaką musimy ponosić w związku z wydaniem i użytkowaniem, karty debetowej. Wiele banków rezygnuje z tej opłaty, jeśli w danym miesiącu kalendarzowym wykonamy za pomocą karty odpowiednia ilość transakcji.
  3. Opłata za wypłatę pieniędzy z bankomatów – zwykle banki oferują nam darmowe wypłaty tylko z własnych bankomatów. W przypadku bankomatów innych banków, musimy płacić prowizję.
  4. Opłata za przelewy – koszty związane z wykonywaniem przelewów. Jeśli korzystamy z bankowości internetowej lub mobilnej, zazwyczaj jesteśmy zwolnieni z tej opłaty. Koszty mogą być naliczane gdy zlecamy przelew w banku.
  5. Opłaty za powiadomienia SMS – banki mogą naliczać nam opłaty gdy zdecydujemy się na powiadomienia SMS w związku z przeprowadzonymi transakcjami.
  6. Opłata za wypłatę gotówki w kasie banku – banki mogą pobierać opłatę za wypłatę gotówki z bankomatu. Jednak czasem 2-3 pierwsze wypłaty w miesiącu są bez opłat.
  7. Opłata za stałe zlecenia – bank może pobierać opłaty za złożone przez nas stałe zlecenia.

 

Wymienione wcześniej opłaty, nie są wszystkimi jakie bank może od nas pobierać w związku z prowadzeniem naszego konta. Dlatego zanim zdecydujemy się w jakim banku otworzymy nasz rachunek, zapoznajmy się z pełna tabelą opłat lub prześwietlmy oferty w rankingach kont (np. https://najlepszebanki.com/ranking-kont-osobistych) aby później nie być zaskoczony, że musimy za jakieś czynności bankowe płacić.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.