Jak stworzyć mocne hasło do bankowości internetowej
Hasło do bankowości internetowej powinno być bardzo “mocne”, by nikt nie potrafił go złamać. Zgadzają się z tym chyba wszyscy. Jednakże zastanówmy się, czy zawsze nasze hasła pozwalające zalogować się do naszego banku są naprawdę solidne i nie ma szans by ktoś w jakiś sposób je poznał? Na pewno nie. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym i używamy do naszej bankowości internetowej hasła, które powszechnie używamy by zalogować się np do Facebooka czy na maila. A jest to wielki błąd, który może nas drogo kosztować. Jakie nie powinno być hasło do bankowości internetowej i jak stworzyć w łatwy sposób bezpieczne hasło? Można o tym przeczytać w tym tekście.
Może na początku jak nie tworzyć hasła. Na pewno nie powinno ono być krótkie. Dobre hasło powinno zawierać około 14-15 znaków. Wśród nich powinny być małe i duże litery, cyfry a także znaki specjalne. Nie twórzmy hasła ze znaków znajdujących się obok siebie na klawiaturze. Może i takie hasło wygląda na skomplikowane, ale dla hakera mającego specjalny program okaże się dziecinnie łatwe do rozszyfrowania. W naszym haśle powinniśmy także unikać zwrotów kojarzących się z naszą osobą. Miejsce zamieszkania, data urodzin, imiona członków naszej rodziny – to tylko przykłady. Jak już pisaliśmy wcześniej, hasło do bankowości internetowej powinno być unikalne i nie może być takie same jak do innych kont gdzie się logujemy. Oczywiście nie może ono być zapisane w naszym portfelu czy w innym miejscu do którego złodzieje mogą mieć dostęp. Wyjątkiem są tu specjalne programy, które pomagają nam w zarządzaniu hasłami, a które są bardzo bezpieczne.
Jak więc stworzyć bezpieczne hasło do bankowości internetowej? Istnieje jeden bardzo prosty sposób, z którego na pewno warto skorzystać. Wymyślmy sobie łatwe do zapamiętania zdanie, najlepiej związane z naszym życiem. Dla przykładu: Mojego męża poznałam gdy miałam osiemnaście lat. Z każdego wyrazu do naszego hasła weźmy pierwszą literę. Otrzymamy hasło:
Mmpgmol
Aby było hakerom trudniej, zamieńmy słowo osiemnaście na cyfrę, a ostatnią literę zapiszmy jako drukowaną. Powstanie hasło:
Mmpgm18L
By hasło było jeszcze mocniejsze, na początku i na końcu dodajmy po dwa znaki specjalne. Dla przykładu:
##Mmpgm18L!!
Oczywiście kombinacje mogą być różne, ale efekt będzie podobny – stworzymy silne hasło, które będziemy mogli stosunkowo łatwo zapamiętać, a hakerzy na pewno będą mieli kłopot by go rozszyfrować. Dzięki temu pieniądze naszym bankowym koncie będą bezpieczne. Pamiętajmy też o jednym – hasło od czasu do czasu powinniśmy zmieniać. Możemy wtedy stworzyć je w podobny sposób, tylko tworząc inne zdanie i używając innych znaków specjalanych.
- Kiedy niezbędne są koparki? - 22 marca, 2024
- Zakup złota inwestycyjnego — bezpieczeństwo w niepewnych czasach - 13 marca, 2024
- Wypełnianie ankiet za pieniądze – sposób na dodatkowy zarobek - 6 marca, 2024
Stworzyłam nowe hasło wg wskazówek znajdujących się na stronie mojego banku. Wyszło słabe. Czy takie zostawić czy kombinować dalej?