13 czerwca, 2024

Jak stworzyć mocne hasło do bankowości internetowej

1

Hasło do bankowości internetowej powinno być bardzo “mocne”, by nikt nie potrafił go złamać. Zgadzają się z tym chyba wszyscy. Jednakże zastanówmy się, czy zawsze nasze hasła pozwalające zalogować się do naszego banku są naprawdę solidne i nie ma szans by ktoś w jakiś sposób je poznał? Na pewno nie. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym i używamy do naszej bankowości internetowej hasła, które powszechnie używamy by zalogować się np do Facebooka czy na maila. A jest to wielki błąd, który może nas drogo kosztować. Jakie nie powinno być hasło do bankowości internetowej i jak stworzyć w łatwy sposób bezpieczne hasło? Można o tym przeczytać w tym tekście.

 

Może na początku jak nie tworzyć hasła. Na pewno nie powinno ono być krótkie. Dobre hasło powinno zawierać około 14-15 znaków. Wśród nich powinny być małe i duże litery, cyfry a także znaki specjalne. Nie twórzmy hasła ze znaków znajdujących się obok siebie na klawiaturze. Może i takie hasło wygląda na skomplikowane, ale dla hakera mającego specjalny program okaże się dziecinnie łatwe do rozszyfrowania. W naszym haśle powinniśmy także unikać zwrotów kojarzących się z naszą osobą. Miejsce zamieszkania, data urodzin, imiona członków naszej rodziny – to tylko przykłady. Jak już pisaliśmy wcześniej, hasło do bankowości internetowej powinno być unikalne i nie może być takie same jak do innych kont gdzie się logujemy. Oczywiście nie może ono być zapisane w naszym portfelu czy w innym miejscu do którego złodzieje mogą mieć dostęp. Wyjątkiem są tu specjalne programy, które pomagają nam w zarządzaniu hasłami, a które są bardzo bezpieczne.

 

Jak więc stworzyć bezpieczne hasło do bankowości internetowej? Istnieje jeden bardzo prosty sposób, z którego na pewno warto skorzystać. Wymyślmy sobie łatwe do zapamiętania zdanie, najlepiej związane z naszym życiem. Dla przykładu: Mojego męża poznałam gdy miałam osiemnaście lat. Z każdego wyrazu do naszego hasła weźmy pierwszą literę. Otrzymamy hasło:

 

Mmpgmol

 

Aby było hakerom trudniej, zamieńmy słowo osiemnaście na cyfrę, a ostatnią literę zapiszmy jako drukowaną. Powstanie hasło:

 

Mmpgm18L

 

By hasło było jeszcze mocniejsze, na początku i na końcu dodajmy po dwa znaki specjalne. Dla przykładu:

 

##Mmpgm18L!!

 

Oczywiście kombinacje mogą być różne, ale efekt będzie podobny – stworzymy silne hasło, które będziemy mogli stosunkowo łatwo zapamiętać, a hakerzy na pewno będą mieli kłopot by go rozszyfrować. Dzięki temu pieniądze naszym bankowym koncie będą bezpieczne. Pamiętajmy też o jednym – hasło od czasu do czasu powinniśmy zmieniać. Możemy wtedy stworzyć je w podobny sposób, tylko tworząc inne zdanie i używając innych znaków specjalanych.

Newtrader.pl

1 thought on “Jak stworzyć mocne hasło do bankowości internetowej

  1. Stworzyłam nowe hasło wg wskazówek znajdujących się na stronie mojego banku. Wyszło słabe. Czy takie zostawić czy kombinować dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.