20 lipca, 2024

Jak korzystać z wirtualnej karty płatniczej

0

Jak podają raporty Narodowego Banku Polskiego, Polacy posiadają łącznie ponad 43 mln kart płatniczych. Zdecydowana większość z nich (około 80%) to karty debetowe, dzięki którym możemy korzystać z pieniędzy, zgromadzonych na naszych bankowych rachunkach. Na pozostałe 20% składają się karty kredytowe i karty przedpłacone. Nasze wyobrażenie o kartach jest stosunkowo jasne. To mały plastik z chipem lub paskiem magnetycznym, który przechowujemy w naszym portfelu. Jednakże w ofercie bankowej zaczyna pojawiać się nowy rodzaj kart. Jest nią wirtualna karta płatnicza.

Wirtualna karta płatnicza to nie kawałek plastiku, ale zapis w systemach informatycznych instytucji, która ją wydała. Zwykle jest nią bank, ale wirtualne karty płatnicze mogą być także oferowane przez innego rodzaju firmy. Jednakże możemy na niej znaleźć dokładnie takie same informacje jak na karcie tradycyjne. Mamy więc numer karty, kod CVV/CVC, datę ważności. A więc wszystkie informacje, które są nam niezbędne np. do zapłacenia za zakupy w sieci internetowej. I to właśnie do takich zakupów, wirtualne karty płatnicze są wykorzystywane.

A więc jak możemy korzystać z wirtualnej karty płatniczej? Jest to niezmiernie proste. Skupmy się na zakupach w Internecie. Jeżeli mamy zapłacić za nasze zakupy, będziemy mieli do wypełnienia „rubryczki” w których wpisujemy dane z naszej karty. Zawsze jest to numer karty, termin jej ważności i kod CVV/CVC. Jeżeli na karcie mamy odpowiednią ilość środków, płatność zostanie zrealizowana.

W tej chwili musimy wyjaśnić, z jakich środków możemy korzystać wykorzystując wirtualne karty płatnicze. Zdecydowana większość z nich, to karty przedpłacone. A więc aby z nich korzystać, musimy więc na jej rachunek przelać odpowiednią ilość środków. Wydaje się to nieco czasochłonne, jednakże wiąże się z tym duże bezpieczeństwo. Jeśli ktoś niepowołany uzyska dostęp do danych naszej karty, będzie on mógł wykorzystać tylko środki które znajdują się na rachunku karty. Często karty wirtualne są wykorzystywane tylko do jednej transakcji. Po jej wykonaniu są likwidowane, a do nowej transakcji generuje się nową kartę. To właśnie dlatego korzystanie z nich zwiększa nasze bezpieczeństwo.

Wirtualne karty płatnicze, mogą być też wykorzystywane jako karty kredytowe lub jako karty debetowe. Obecnie jednak nie są one zbyt popularne, chociaż możliwe, że w najbliższym czasie to się zmieni.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.