12 czerwca, 2024

Co to podstawowy rachunek płatniczy

0

Czy opłaty pobierane za prowadzenie naszych bankowych rachunków są za wysokie? Wiele osób powie że tak. Płacimy za otwarcie rachunku za jego prowadzenie, za kartę płatniczą, za przelewy itp. Sumując te wszystkie prowizje okaże się że co miesiąc musimy zostawić w banku sporo pieniędzy. Dlatego też, nie każdy z nas decyduje się na założenie konta w banku. Na szczęście, dzięki przepisom wprowadzonym przez kraje Unii Europejskiej mamy obecnie możliwość założenia konta, za które nie będziemy musieli nic płacić.

Od 2018 roku każdy bank musi udostępnić swoim klientom rachunek, określany jako Podstawowy Rachunek Płatniczy (PRP). Istnieją ściśle wymienione czynności bankowe, z których będziemy mogli skorzystać w ramach tego rachunku i za które to czynności nie będziemy musieli nic płacić.

Posiadacze Podstawowego Rachunku Płatniczego nie będą musieli płacić zarówno za otworzenie jak i prowadzenie  tego rachunku. Podobnie bank nie może pobierać opłat za wydanie karty debetowej oraz za jej użytkowanie. Bez opłat możemy też wypłacać pieniądze z bankomatów należących do banku w którym rachunek mamy założony. Ponadto, w ramach naszego konta w każdym miesiącu będziemy mogli wykonać pięć przelewów, a także będziemy mogli pięć razy wybrać pieniądze z bankomatów należących do innych banków. Jak więc widzimy Podstawowy Rachunek Płatniczy daje nam możliwość korzystania tylko z podstawowych usług bankowych, ale za to nie będziemy musieli za nie nic płacić. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę z tego, że z wielu usług nie będziemy mogli skorzystać. Mówimy tu np. o możliwości ubiegania się o debet czy o otwartą linię kredytową. A jeśli wykonamy więcej niż pięć przelewów w ciągu miesiąca, to będziemy musieli za nie zapłacić.

Podstawowy Rachunek Płatniczy mogą założyć osoby, które nie posiadają w żadnym banku czy też SKOK-u innego rachunku. Instytucje te mogą sprawdzać, czy nie mamy już takowego rachunku i jeśli tak jest, umowa prowadzenie PRP zostanie wypowiedziana.

Czy opłaca się założyć PRP? Na pewno jest to doskonała opcja dla wszystkich tych, którzy nie korzystają zbyt często z usług bankowych. Jeśli  wykorzystujemy nasz rachunek tylko by „przyjąć” wypłatę czy emeryturę, rentę i potem od razu wypłacamy gotówkę, jest to wręcz opcja idealna.

Marcin
Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.