Karta wirtualna – wady i zalety
Większość z nas wyobraża sobie kartę płatniczą jako kawałek plastiku, na którym znajduje się numer karty, data ważności, elektroniczny chip itp. Jeśli chcemy z niej skorzystać, musimy wyciągnąć ją z naszego portfela i włożyć ją do bankomatu lub terminala płatniczego (sklepy stacjonarne) lub też spisać jej dane i wprowadzić w odpowiednie rubryczki, jeśli chcemy wykonać transakcje przez Internet. Ale karta płatnicza wcale nie musi tak wyglądać. Albowiem wiele banków czy też firm finansowych oferuje nam wirtualne karty płatnicze. Nie mają one fizycznej postaci. Mają tylko zapis w systemie komputerowym. Jest do nich przypisany numer karty, mają swoją datę ważności czy też kod CVC2/CVV2.
Wirtualne karty płatnicze dopiero pojawiają się na rynku, jednak dosyć szybko zdobywają swoich zwolenników. Przeanalizujmy więc jakie mają zalety oraz wady.
A więc jakie zalety mają wirtualne karty płatnicze? Przede wszystkim są one bezpieczne. Nie możemy ich zgubić czy też nikt nie może nam ich ukraść. Chyba że spiszemy sobie na kartce wszystkie dane naszej karty i kartkę tę zgubimy. Ale w dzisiejszych czasach chyba nikt nie jest aż tak nieodpowiedzialny żeby tak postępować. Kolejnym atutem takich kart jest szybkość z jaką je otrzymujemy. Nie musimy w ich przypadku czekać aż kurier dostarczy do nas w fizycznej postaci, co trwa zwykle kilka dni od momentu złożenia wniosku. W przypadku kart wirtualnych już kilka minut po złożeniu wniosku mamy naszą kartą gotową. Idąc dalej, koszty wydania i obsługi kart wirtualnych z reguły są niższe niż w przypadku kart tradycyjnych. Nie musimy też zakładać konta w banku aby ją otrzymać. A więc odpadają nam dodatkowe koszty związane z prowadzeniem naszego rachunku. Wracając do bezpieczeństwa, ponieważ karta wirtualna ma swój własny rachunek, nawet gdyby ktoś wszedł w posiadanie danych do karty (co jest mało prawdopodobne), nie będzie nam mógł ukraść więcej pieniędzy niż znajduje się na tym rachunku. Po prostu możemy przed dokonaniem transakcji wpłacić „na kartę” jakąś kwotę, a po dokonaniu transakcji jej stan będzie bliski 0. Na rynku spotykamy coraz więcej wielowalutowe wirtualne karty płatnicze. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy kupują w zagranicznych sklepach internetowych. Albowiem znacznie zmniejszają się wtedy koszty związane z przewalutowaniem.
Oczywiście karta wirtualna ma też swoje wady. Największą jest to, że możemy z niej korzystać tylko wykonując transakcje w sieci internetowej. Ponadto aby z niej skorzystać, musimy wcześniej przelać pieniądze na jej rachunek. Dla wielu osób niedogodnością może być konieczność logowania się do systemu aby spisać dane karty w czasie dokonywania transakcji (nie możemy tylko wyciągnąć karty z portfela aby to zrobić).
Kto powinien korzystać z wirtualnej karty płatniczej? Przede wszystkim osoby, które dokonują wielu transakcji w sklepach internetowych. Ponadto jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób które nie chcą zakładać sobie konta. Rodzice mogą je też wyrobić dla swoich dzieci i na takie karty przelewać ich kieszonkowe. Zresztą z takiej karty może korzystać każdy jeśli często wykonuje transakcje w Internecie.
- Czy warto inwestować w Obligacje - 10 listopada, 2021
- Dlaczego nie oszczędzamy pieniędzy - 19 października, 2021
- Kiedy chwilówka może stać się dla nas kłopotem - 7 października, 2021