wtorek, 09.08.2022

Wyższa kwota bez PIN za transakcje zbliżeniowe

Transakcje zbliżeniowe robią w Polsce zawrotną karierę. I chociaż gdy karty umożliwiające takie transakcje pojawiły się w naszym kraju byliśmy pełni obaw o bezpieczeństwo naszych pieniędzy, to dzisiaj jesteśmy jednym z liderów jeśli chodzi o ich używanie. Jednakże jeśli chodzi o maksymalny limit transakcji który nie wymaga podania numeru PIN, Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Na szczęście prawdopodobnie wkrótce  zmieni się to i pod koniec roku będziemy mogli zapłacić bez PIN przy zakupach do 100 zł.

 

Skąd bierze się tak duża popularność płatności zbliżeniowych? Przede wszystkim większość terminali znajdujących się w placówkach handlowych, akceptuje ten rodzaj transakcji. Ponadto transakcje tego rodzaju są szybsze na co zwracamy bardzo dużą uwagę i wbrew pozorom są one bardzo bezpieczne. Nie ma się więc co dziwić, że chętnie z nich korzystamy. Jednakże aż przy 66% transakcji musimy podawać kod PIN, gdyż przekraczają one kwotę 50 zł, a do tej kwoty możemy płacić bez kodu. W związku z tym agenci rozliczeniowi prowadzą pracę, by kwotę tę podnieść do 100 zł. Zgodę na podniesienie limitu wydał już Narodowy Bank Polski (dla MasteCard w ubiegłym roku, a dla Visa na początku tego miesiąca).

 

Z podniesienia limitu z pewnością ucieszą się handlowcy. Większy limit może sprawić, że klienci będą mogli szybciej płacić za zakupy, więc skróci się czas obsługi poszczególnych klientów. A jak mówi popularne przysłowie “Czas to pieniądz”, więc sprzedaż w placówkach akceptujących płatności zbliżeniowe może się zwiększyć.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.