środa, 20.10.2021

Koniunktura w polskiej gospodarce zaczyna się pogarszać

Opublikowany przez firmę IHS Markit Polski PMI czyli wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle pokazał, że w listopadzie po raz pierwszy od 2014 roku mamy do czynienia z recesją, gdyż spadł on poniżej 50 pkt.

Oznacza to, że w listopadzie koniunktura w polskich sektorze przemysłowym bardzo się pogorszyła. Wskaźnik PMI po raz pierwszy od 4 lat spadł poniżej 50 pkt, a wielkość produkcji, liczba zamówień jak i zatrudnienie uległy zmniejszeniu. Wpływ na to ma przede wszystkim zmniejszająca się liczba zamówień eksportowych. Spadły one już czwarty miesiąc z rzędu. Ponadto oczekiwane jest spowolnienie gospodarcze zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak powiedział Trevor Balchin dyrektor IHS Markit:

Polski sektor produkcyjny odnotował w listopadzie najgorsze wyniki od czterech lat – wskaźnik PMI spadł poniżej neutralnego progu. Negatywny wpływ na główny wynik z ostatniego okresu miała wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia. Zapotrzebowanie na eksport nadal było słabe i spadło czwarty miesiąc z rzędu, choć był to mniejszy spadek, niż odnotowano w październiku. Nie dziwi zatem, że producenci wykazują najniższy od początku 2013 roku poziom optymizmu co do wielkości przyszłej produkcji

Oczywiście spadek PMI poniżej 50 pkt nie oznacza, że w polskiej gospodarce na 100% musimy spodziewać się kryzysu. Może okazać się, że po szale świątecznych zakupów nastroje nieco się zmienią. Możliwe też, że wraz z nowym rokiem przedsiębiorcy podpiszą nowe kontrakty, które spowodują poprawę ich nastrojów i wskaźnik ten wzrośnie. Jest to jednak poważne ostrzeżenie dla wszystkich którzy mówią że polska gospodarka ma się świetnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.