piątek, 05.03.2021

Koniunktura w polskiej gospodarce zaczyna się pogarszać

Opublikowany przez firmę IHS Markit Polski PMI czyli wskaźnik pokazujący nastroje w przemyśle pokazał, że w listopadzie po raz pierwszy od 2014 roku mamy do czynienia z recesją, gdyż spadł on poniżej 50 pkt.

Oznacza to, że w listopadzie koniunktura w polskich sektorze przemysłowym bardzo się pogorszyła. Wskaźnik PMI po raz pierwszy od 4 lat spadł poniżej 50 pkt, a wielkość produkcji, liczba zamówień jak i zatrudnienie uległy zmniejszeniu. Wpływ na to ma przede wszystkim zmniejszająca się liczba zamówień eksportowych. Spadły one już czwarty miesiąc z rzędu. Ponadto oczekiwane jest spowolnienie gospodarcze zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jak powiedział Trevor Balchin dyrektor IHS Markit:

Polski sektor produkcyjny odnotował w listopadzie najgorsze wyniki od czterech lat – wskaźnik PMI spadł poniżej neutralnego progu. Negatywny wpływ na główny wynik z ostatniego okresu miała wielkość produkcji, liczba nowych zamówień oraz poziom zatrudnienia. Zapotrzebowanie na eksport nadal było słabe i spadło czwarty miesiąc z rzędu, choć był to mniejszy spadek, niż odnotowano w październiku. Nie dziwi zatem, że producenci wykazują najniższy od początku 2013 roku poziom optymizmu co do wielkości przyszłej produkcji

Oczywiście spadek PMI poniżej 50 pkt nie oznacza, że w polskiej gospodarce na 100% musimy spodziewać się kryzysu. Może okazać się, że po szale świątecznych zakupów nastroje nieco się zmienią. Możliwe też, że wraz z nowym rokiem przedsiębiorcy podpiszą nowe kontrakty, które spowodują poprawę ich nastrojów i wskaźnik ten wzrośnie. Jest to jednak poważne ostrzeżenie dla wszystkich którzy mówią że polska gospodarka ma się świetnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.