niedziela, 11.04.2021

Pożyczki prywatne – czy warto z nich korzystać

Osoby które nie mogą skorzystać z kredytowej oferty banków, muszą szukać innych alternatyw w momencie, gdy potrzebują dodatkowej gotówki. W grę wchodzą tu pożyczki w firmach finansowych lub pożyczki od osób prywatnych. Obydwie mają swoje zalety i wady i każdy z nas będzie miał odmienne zdanie na ich temat. W tym tekście skupimy się na pożyczkach od osób prywatnych i zastanowimy się, czy warto z nich korzystać.

Czym jest pożyczka prywatna? Najprościej rzecz biorąc, jest to pożyczka od osoby fizycznej, która na określony czas i na określonych warunkach pożyczy nam pieniądze. Do osób fizycznych, zaliczamy tutaj zarówno znajomych czy też członków naszej rodziny, jak i ludzi, których w ogóle nie znamy. W przypadku tych pierwszych, zazwyczaj w grę wchodzą niewielkie kwoty i w takich przypadkach nawet nie podpisujemy żadnej umowy. Jeśli jednak pożyczamy pieniądze od osób których nie znamy, powinniśmy ją sporządzić. Jej wzór bez problemu znajdziemy w sieci internetowej.

Gdzie znaleźć osoby które pożyczą nam pieniądze? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie tu Internet. Po wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarce, bez problemy znajdziemy osoby, które „zawodowo” zajmują się pożyczaniem. Dla zysku rzecz jasna. Albowiem nie będą oni dla nas wspaniałomyślni i za pożyczkę będą oczekiwać odsetek lub prowizji, które są dla nich zyskiem. Jaka będzie wysokość oprocentowania? To sprawa indywidualna i zazwyczaj możemy tu negocjować. Jeśli się dogadamy, podpiszemy umowę i na naszym koncie pojawią się pieniądze. Czy zawsze? Niestety nie. Duża liczba osób która w sieci internetowej oferuje pożyczki jest oszustami, którzy w jakiś sposób chcą nas oszukać. Czasem chodzi o wyłudzenie pieniędzy, czasem o wyłudzenie naszych danych osobowych. Musimy więc bardzo uważać, by nie dać się oszukać. W jaki sposób? Przede wszystkim zanim zdecydujemy się na pożyczkę, jak najbardziej „prześwietlmy” osobę, która nam ją oferuje. Najlepsze do tego będą fora internetowe czy też strony gdzie możemy znaleźć ostrzeżenia o finansowych oszustach (np. lista ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego). Nigdy też nie wpłacajmy żadnych prowizji czy opłat zanim pieniądze z pożyczki pojawią się na naszym koncie. Jeżeli ktoś nas będzie o takie opłaty prosił, od razu zrezygnujmy z transakcji, gdyż na 99.9% mamy do czynienia z oszustem. Nie kontaktujmy się tez z pożyczkodawcą, jeśli podaje on nam numer telefonu, z którym kontakt wymaga od nas dodatkowych opłat. Także i w tym przypadku na pewno mamy do czynienia z oszustami. Po prostu musimy „na chłodno” wszystko kalkulować i podchodzić do tematu z ostrożnością.

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadkach pożyczki prywatnej bardzo istotną rzeczą będzie jej zabezpieczenie. Ponieważ pożyczkodawca często nawet nie sprawdza czy mamy stałe dochody, to właśnie zabezpieczenie pożyczki będzie dla niego gwarantem spłaty. A więc w takich przypadkach zabezpieczenie pożyczki jest zazwyczaj o wiele więcej warte niż jej kwota. Dlatego jeśli długu nie będziemy spłacać na czas, możemy ponieść spore straty. Zastanówmy się więc, czy na pewno będziemy mieli pieniądze na terminową spłatę zadłużenia. Jeśli nie jesteśmy pewni – lepiej sobie odpuśćmy. Albo poszukajmy innej osoby prywatnej, które zaoferuje nam pożyczkę na lepszych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.