środa, 19.01.2022

7 porad jak efektywnie pracować z domu

Praca z domu, to jedno z najczęściej słyszanych zdań w 2020 i 2021 roku. Przez pandemię, wiele firm zmieniło system pracy i „wysłało” swoich pracowników do pracy zdalnej. Dla jednych jest to bardzo dobre rozwiązanie, dla innych mniej – wszystko zależy tu od charakteru czy możliwości. Czy praca w domu może być tak samo wydajna jak praca w biurze? Tutaj także nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy przypadek możemy traktować indywidualnie, gdyż każdy z nas pracuje z domu w inny sposób. Poniżej podamy kilka porad, które mogą poprawić efektywność wykonywania naszych obowiązków bez wychodzenia z domu. Warto się do nich dostosować, by nasza praca dawała spodziewane efekty.

  1. Zaplanuj grafik – ustal zasady w jakich godzinach będziesz pracować. Jeżeli nie jesteś uzależniony(a) od pracy innych, sprawdź w jakich godzinach pracuje ci się najlepiej. Jedni wolą swoje obowiązki wykonywać rano, inni popołudniu, a jeszcze inni w nocy. Co ważne, trzymaj się swoich ustaleń i wyłamuj się przekładając pracę na później.
  2. Przygotuj miejsce pracy – nie każdy z nas ma możliwość pracowania w specjalnym pokoju. Dlatego też powinniśmy przygotować obie miejsce pracy. Oddzielmy je w jakiś sposób z pomieszczenia i jak najlepiej przystosujmy. Na biurku (stole) powinien być porządek i powinny się na nim znajdować tylko przedmioty które są niezbędne do naszej pracy.
  3. Przygotuj domowników – ustal z domownikami, że w godzinach swojej pracy jesteś dla nich niedostępny(a). To że pracujesz z domu, nie oznacza że możesz powiesić pranie, zrobić zakupy czy zająć się dzieckiem.
  4. Pracuj w interwałach – podziel swoją pracę na bloki. Nie powinny one trwać dłużej niż 90 min. Po każdym takim bloku, zrób sobie 10-15 min przerwy. Oderwij się od pracy, aby twój mózg mógł „odpocząć”.
  5. Ustal priorytety swoich obowiązków – przygotuj sobie listę zadań do wykonania i zacznij pracę od tych najtrudniejszych.
  6. Usuń ze swojego zasięgu wszystko, co może ci przeszkadzać – wyloguj się z mediów społecznościowych, wycisz swój prywatny telefon, wyłącz telewizor itp. Gdy tego nie zrobisz, będziesz się niepotrzebnie rozpraszał(a) co zmniejszy efektywność pracy.
  7. Sprzątaj miejsce pracy – po zakończeniu swojej pracy posprzątaj miejsce w którym ją wykonujesz. Następnego dnia będzie ci się pracowało o wiele lepiej.

Praca z domu dla wielu z nas staje się normalnością. Aby więc wykonywać ją efektywnie i dobrze, postarajmy się stosować do powyższych rad. Oczywiście nie są to wszystkie elementy które wpływają na naszą pracę. Każdy z nas jest bowiem inny, pracuje w innych warunkach i inaczej podchodzi do pracy z domu. Na pewno po jakimś czasie każdy z nas wypracuje swój system pracy z domu, który będzie dla niego najlepszy. Powinniśmy się go trzymać, by efekty końcowe naszych zadań były dla wszystkich zadawalające.  

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.