niedziela, 11.04.2021

Wymagania dla firm oferujących pomoc drogową

Chyba każdemu kierowcy chociaż raz w życiu przytrafiła się awaria samochodu, po której musiał czekać aż odholuje go do domu lub warsztatu samochodowego pomoc drogowa. Czas oczekiwania na przyjazd lawety dłuży się wtedy w nieskończoność i zaczyna nam chodzić po głowie pomysł, że być może pomoc drogowa to dobry pomysł na biznes. Zastanówmy się więc, jakie są wymagania dla firm, które oferują pomoc drogową i przewóz uszkodzonych pojazdów.

Na samym początku musimy jasno powiedzieć, że do prowadzenia takiego biznesu nie potrzebujemy specjalnego wykształcenia czy odpowiednich kursów. Mówiąc najprościej, każdy może taki biznes otworzyć. Nie musimy uzyskać specjalnych zezwoleń, koncesji czy wpisów do rejestru. Musimy jedynie uzyskać zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne. Możemy je uzyskać w Starostwie Powiatowym, za pośrednictwem Internetu lub listownie. W określonych przypadkach, musimy uzyskać zezwolenie na transport nienormatywny – jeśli będziemy holować duże i ciężkie pojazdy, a także zezwolenie na transport międzynarodowy – jeśli chcemy nasze usługi świadczyć na terenie innych państw. W niektórych przypadkach potrzebne nam też będzie zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Uzyskanie tych wszystkich zezwoleń nie jest trudne, chociaż musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia za ich wydanie odpowiednich opłat.

Tyle jeśli chodzi o wymagania formalne. Ale nie możemy zapominac o wymaganiach “sprzetowych”, jakie firm oferująca pomoc drogową musi spełnić. Jeżeli chcemy wykonywać takie usługi musimy na naszym wyposażeniu mieć samochód lawetę, którą będziemy przewozić uszkodzone pojazdy. Jeżeli zaś chcemy zajmować się także dużymi pojazdami (autobusy, ciężarówki itp) musimy mieć na stanie samochód holownik. Każdy z tych pojazdów musi mieć wyciągarkę, dzięki której załadujemy pojazd na lawetę lub wyciągniemy go np z rowu przy drodze, a także najazdy, dzięki którym umieścimy pojazd na lawecie. Jeśli nasza firma ma działać prężnie i obsługiwać dużą liczbę klientów, takich pojazdów powinniśmy mieć kilka. Wtedy nawet jeśli zostaniemy wezwani do kilku awarii, spokojnie poradzimy sobie ze zleceniami.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lawety Magdeburg

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.