poniedziałek, 29.11.2021

Czym jest spread walutowy

Jak podają statystyki, Polacy coraz częściej wymieniają waluty. Jest to prosta transakcja, w czasie której zazwyczaj kupujemy obcą walutę, płacąc za nią złotówkami. Możemy też kupować polską walutę, jeśli w naszym portfelu znajdują się zagraniczne środki płatności. Wymiany możemy dokonać w kilku miejscach. Mówimy tu o bankach, kantorach stacjonarnych czy kantorach internetowych. W zależności od rodzaju instytucji, mamy do czynienia z innymi kursami walut. Możemy je poznać przeglądając aktualne kursy walut. Każdy kto sprawdzał tabele z kursami walut z całą pewnością zauważył, że kursy kupna i sprzedaży walut nie są takie same. Dzięki tej różnicy, banki czy kantory uzyskują zysk. Mówiąc inaczej różnica pomiędzy kursem kupna i kursem sprzedaży to spread walutowy.

Jak wyliczyć spread walutowy

Wyliczenie spreadu walutowego jest stosunkowo proste. Kurs brytyjskiego funta w jednym z najpopularniejszych kantorów internetowych to 5.0999 zł. Natomiast kurs sprzedaży to 5.1123 zł. A więc różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży to 0.0124 . Jest to właśnie spread walutowy. W przypadku kantorów internetowych nie jest on duży. Nieco inaczej wygląda on w przypadku banków. Jeśli sprawdzimy obecny kurs funta w jednym z większych polskich banków, to okaże się że wynosi on 4.9105 zł. Natomiast kurs sprzedaży to 5.3198 zł. Spread w tym przypadku wynosi aż 0.4093 zł. Jest on więc wielokrotnie wyższy niż w przypadku kantoru internetowego. Mówią w skrócie o wiele bardziej opłaca się wymieniać waluty w kantorze internetowym niż w banku. I właśnie dlatego powinniśmy sprawdzać spread walutowy. Im jest on mniejszy, tym transakcja będzie dla nas bardziej opłacalna.

Od czego zależy spread walutowy

Spread walutowy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od samej instytucji, która skupuje i sprzedaje waluty. Możemy zauważyć, że w przypadku banków, spread jest duży, a w przypadku kantorów, zwłaszcza kantorów internetowych, jest on niewielki. Kolejnym czynnikiem który wpływa na spread jest para walutowa. Te najpopularniejsze (PLN/EURO, PLN/USD, PLN/GBP), mają niższy spread, niż waluty nieco bardziej „egzotyczne”. Sporą rolę odgrywa tu także stabilność notowań. Jeśli wartość danej waluty nie zmienia się zbyt często, różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży nie będzie mniejsza, niż w przypadku waluty, która odnotowuje duże wahania kursowe.

Gdzie spread walutowy jest najniższy

Na pewno wiele osób zastanawia się, gdzie spread walutowy jest najniższy. Uważny czytelnik na pewno już wie, że są to kantory internetowe. To właśnie dlatego cieszą się one coraz większą popularnością. Wymiana walut jest w nich szybka, bezpieczna i możemy ją wykonywać 24 godziny na dobę. Dlatego warto skorzystać z ich oferty, gdyż dzięki temu, możemy wiele zaoszczędzić.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.