niedziela, 11.04.2021

Czy koszty modyfikacji lawet można wrzucić w koszty?

Zakup lawet w oczywisty sposób jest kosztem firmy zajmującej się holowaniem. Naprawy w przypadku awarii także będą stanowiły koszt, którego nikt raczej nie zakwestionuje. Co jednak w przypadku modyfikacji, które nie mają wpływu na sprawność pojazdu?

Czy wymiana wyciągarki stanowi koszt?

Każda autolaweta musi mieć zamontowaną wyciągarkę. Może się jednak okazać, że właściciel firmy zechce wymienić tę, którą już ma na inną: bo stara ulega częstym awariom, bo jest stara i po prostu stracił do niej zaufanie, albo za głośno pracuje. Na pozór wymiana wyciągarki powinna stanowić koszt, można jednak wyobrazić sobie, że urzędnicy skarbowi, którzy nie są ekspertami od mechaniki, mogliby wezwać właściciela lawet do złożenia stosownych wyjaśnień. O ile w przypadku wiekowych wyciągarek, które są faktycznie intensywnie używane, raczej w tym momencie sprawa się zakończy, to już na przykład przy drugiej wymianie w ciągu roku zapewne należy się przygotować na nieco dłuższą batalię.

A co z modyfikacjami samochodu?

Właściciele starszych autolawet mogą chcieć zamontować w nich na przykład światła dzienne albo dodatkowe oświetlenie wsteczne. Takie wydatki niejako z definicji będą traktowane przez urzędy jako bardziej podejrzane, bo przecież nie są niezbędne do wykonywania pracy. Podobnie rzecz ma się z dodatkowymi obrysówkami, których montaż nie jest podyktowany względami użytkowymi. I o ile dwa pierwsze przykłady byłyby jeszcze do wybronienia przed skarbówką, to już zamontowanie dodatkowych obrysówek zdecydowanie będzie cały czas bolało Fiskusa. Nie ma tu prostej wykładni przepisów, która pozwoliłaby jednoznacznie rozstrzygnąć tę kwestię, więc na pewno warto tego rodzaju modyfikacje naprawdę dobrze uzasadniać albo liczyć się z tym, że nie zostaną dopuszczone jako koszty firmy.

Gdzie przebiega granica kosztów?

Jeśli z jakiegoś powodu laweta nie jest sprawna, to przywrócenie jej sprawności będzie generowało koszty księgowe. Jeśli jednak modyfikacja nie jest niezbędna ze swojej natury, to może, ale nie musi być traktowana jako koszty i rozstrzygające będą tutaj interpretacje indywidualne.

Artykuł przygotowany we współpracy z pomoc drogowa Gorzów

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.