niedziela, 11.04.2021

Czego kierowca lawety nie może wliczyć w koszty?

Świadczenie usług holowania to specyficzny rodzaj działalności i pojawiają się tam wydatki rzadko spotykane w innych firmach. Nie wszystkie z nich będzie można wliczyć w koszty, nawet jeśli ich poniesienie było naprawdę koniecznością związaną z obowiązkami służbowymi.

Nie da się wliczyć posiłku w trasie

Jeden z najbardziej absurdalnych przepisów powoduje, że posiłek w trasie nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. O ile faktycznie w mieście można często zorganizować sobie przerwę na zjedzenie śniadania zabranego z domu, to już przy jeździe lawetą kilkaset kilometrów w jedną stronę chciałoby się zjeść coś ciepłego. Można, ale nie będzie to stanowiło kosztu.

Jak rozliczyć noclegi?

Nie zawsze łatwo będzie rozliczyć nocleg w przypadku dłuższych tras. Choć trudno sobie wyobrazić, żeby kierowca pojechał z Leska do Świnoujścia bez przerwy, to skarbówka wcale nie patrzy przychylnie na nocleg w punkcie docelowym. Teoretycznie można hotel wliczyć w koszty, ale trzeba będzie udowodnić, że faktycznie był to wyjazd „służbowy”. To oznacza, że warto mieć na przykład potwierdzenie warsztatu i klienta o tym, skąd i dokąd samochód był przewożony. Jeśli będzie to tylko transport pod dom, to wtedy dokumentem będzie jedynie oświadczenie klienta, i to może nie wystarczyć. Choć przydatność takich dowodów będzie niska, warto też mieć możliwość choćby pokazania zapisu trasy z GPS-a. Zgoda – Fiskus w takich przypadkach nie jest zbyt drobiazgowy, ale jeśli laweta często jeździ w dłuższe trasy, to wtedy można zostać poproszonym o dodatkowe wyjaśnienia kosztów.

 

Paliwo do zakwestionowania

Wydawałoby się, że żaden urzędnik nie wpadnie na pomysł zakwestionowania zaliczenia do kosztów tankowania lawety. A jednak – jest i taka możliwość. Takie weryfikacje przeprowadza się szczególnie w przypadku nowych firm świadczących usługi holowania, zwłaszcza jeśli generują nieduże dochody. Postępowania wyjaśniające zwykle kończą się orzeczeniem na korzyść kierowcy, ale warto mieć świadomość, że jeżdżąc nieoptymalną trasą albo nieekonomiczną lawetą (lub stojąc większość czasu w korkach), można szybciej zostać wezwanym do kontroli zasadności wyliczeń kosztów firmowych.

Artykuł powstał przy współpracy z auto laweta Hamburg

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.