piątek, 09.12.2022

Kiedy zostanie obniżony podatek VAT?

podatek vat

Z całą pewnością większość z nas pamięta 2011 rok, gdy rząd PO-PSL podwyższył podatek VAT do 23% (stawka obniżona do 8%). W założeniu stawki te miały obowiązywać tylko w krótkim okresie czasu, po którym miały one wrócić do swoich pierwotnych postaci. Jednakże jak do tej pory żaden rząd nie zdecydował się na obniżenie VAT-u i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Jednakże jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna” Ministerstwo Finansów ma przygotowany projekt, w którym określa się, kiedy do podstawowych stawek VAT można wrócić. Co ciekawe, nie ma w nim określonego terminu, a warunki jakie muszą być spełnione, by do Urzędu Skarbowego płacić mniejsze daniny.

Jakie są to warunki?
Otóż po pierwsze, wartość długu publicznego pomniejszonego o wartość zgromadzonej przez Ministerstwo Finansów gotówki będzie utrzymywała się powyżej 43% PKB. Po drugie, różnica pomiędzy deficytem sektora finansów publicznych, a celem do którego Polska zobowiązała się zmierzać powinna być większa niż 6% PKB.

Trzeba przyznać, że na razie nic nie wskazuje na to, by założenia te szybko zostały spełnione. W związku z tym, nie mamy co liczyć, że w najbliższym czasie VAT zostanie obniżony.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.