niedziela, 11.04.2021

Co z podatkiem od supermarketów?

W Sejmie czeka projekt ustawy, który przesuwa wejście w życie podatku od supermarketów do 1 stycznia 2020 roku. Oznaczo to, że w przyszłym roku znowu nie wejdzie on w życie i do budżetu nie wpłynie planowane 1.6 mld zł.

Na przeszkodzie we wprowadzeniu tego podatku, od kilku już stoi Komisja Europejska, która nakazała Polsce zawieszenie przepisów związanych z jego wprowadzeniem do momentu przeprowadzenia analiz ich zgodności z prawem Unii Europejskiej. Albowiem według Komisji podatek od supermarketów byłby podatkiem wyrównawczym, który były nałożony tylko na największe supermarkety. W związku z tym, markety o niższych przychodach miały by przewagę nad konkurencją, co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa. W związku z tym wprowadzenie tego podatku jest przekładane od roku 2016. Autorzy projektu ustawy mają nadzieję, że na początku przyszłego roku spór uda się zakończyć i uda się wypracować obu stronom wspólne stanowisko w tej sprawie.

Przypomnijmy, że nowe przepisy wprowadzały wprowadzenie dwóch stawek podatku. Markety miały płacić 0.8% od przychody pomiędzy 17 a 170 mln zł i 1.4% od przychodu przekraczającego 170 mln zł. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. W ciągu roku powinno to dać budżetowi państwa około 1.6 mld zł wpływów.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.