niedziela, 11.04.2021

Jak wydawać mniej pieniędzy na paliwo?

Praktycznie w każdym gospodarstwie domowym znajduje się samochód a czasami nawet dwa. Naszymi pojazdami jeździmy do pracy, na zakupy czy na urlop. Jak podają statystyki, w naszych autach spędzamy coraz więcej czasu, a co się z tym wiąże, wydajemy na nie coraz to więcej pieniędzy. Albowiem aby nasz samochód mógł się poruszać, musimy najpierw pojechać na stację benzynową by zatankować do niego paliwo. A jego cena wcale nie jest niska. W związku z tym, może warto zapoznać się z kilkoma poradami, dzięki którym nasze wydatki na paliwo będą niższe.

Jednym z największych problemem kierowców który wpływa na zużycie paliwa jest brak płynnej jazdy. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nagłe przyspieszanie czy hamowanie znacznie podnosi spalanie w naszym samochodzie, więc mamy szansę zaoszczędzić tu bardzo dużo pieniędzy. Dotyczy to zwłaszcza jazdy w mieście, gdy musimy poruszać się między samochodami czy też staramy się zdążyć na zielone światło. Ale także podczas jazdy autostradą możemy zużywać zbyt dużo paliwa, zwłaszcza jadąc powyżej 120 km/h. Zastanówmy się czy zaoszczędzone kilka minut jazdy jest warte sporych wydatków z naszego portfela.

Kolejnym aspektem na który warto zwrócić uwagę jest waga samochodu. Wiadomo że im większa jest masa naszego pojazdu, tym więcej paliwa będziemy spalać. Starajmy się więc wozić tylko te rzeczy, które są nam niezbędne.Dzięki temu na pewno nasz samochód będzie potrzebował mniej paliwa do jazdy. Oddzielną sprawą są tu bagażniki umieszczone na dachu. Ponieważ pogarszają one aerodynamikę pojazdu, znacznie podnoszą spalanie. Dlatego jeżeli nie używamy go do codziennej jazdy, warto go zdjąć i założyć w momencie gdy będziemy ponownie musieli coś przewieźć.

Niezmiernie ważnym elementem wpływającym na ilość spalanego paliwa są opony i ich stan. Chodzi tu więc o stan opon, ich jakość rozmiar, typ i przede wszystkim ciśnienie. Ten ostatni element jest najważniejszy. Mówiąc najprościej, im niższe ciśnienie w oponach, tym większe spalanie. Drugim ważnym elementem jest jakość opon. Te z najwyższej półki chociaż są droższe, pozwalają na oszczędności w spalaniu rzędu kilku procent więc wydane pieniądze szybko się zwracają. Warto także w odpowiednim czasie wymienić opony zimowe na letnie, gdyż te pierwsze powodują nieco większe spalanie paliwa.

Nie możemy też zapominać o wyłączaniu zbędnych dodatków poprawiających komfort jazdy w momencie gdy ich nie potrzebujemy. Chodzi tu o klimatyzację, czy podgrzewane fotele. Gadżety te stosujmy wtedy, gdy rzeczywiście są one nam potrzebne. Na pewno zauważymy wtedy różnice w spalaniu. Ważną sprawą jeśli chodzi o oszczędzanie paliwa są części samochodu, dzięki którym może się on poruszać. Chodzi tu o silnik, filtry a także wszystkie płyny, które się w pojeździe znajdują. Jeżeli są one zużyte lub są słabej jakości, pojazd potrzebuje więcej paliwa by mógł się poruszać, a nasz portfel szybko to odczuje. Warto więc zainwestować w nowe i dobrej jakości części samochodowe, gdyż dzięki temu, ilość spalanego paliwa spadnie. Dobrej jakości powinno być także tankowane paliwo. Dzięki temu nie tylko nasz silnik będzie “zdrowszy” i wydajniejszy, ale także spalanie będzie niższe.

Warto też zwrócić uwagę na to, gdzie tankujemy. Pamiętajmy, że stacje benzynowe w centrach miast czy też przy autostradach, zwykle oferują paliwo o 2-3 % drożej niż na stacjach benzynowych położonych na obrzeżach miast czy też w mniejszych miejscowościach. Pamiętajmy o tym i gdy tylko mamy możliwość, tankujmy paliwo na tych tańszych. Korzystajmy także z różnego rodzaju programów lojalnościowych, które stacje benzynowe oferują. Możemy dzięki nim zbierać punkty, które potem zamieniamy na paliwo lub inne rzeczy. W skali roku można dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. Programy lojalnościowe pozwalające na oszczędzanie na wydatkach paliwowych proponują nam także banki. Albowiem często proponują nam one karty kredytowe z cash backiem, dzięki któremu otrzymujemy procentowy zwrot kwot wydanych na paliwo (zwykle jest to około 2-3%). To także bardzo prosty sposób na oszczędności.

Ostatnim może nieco kontrowersyjnym sposobem pozwalającym na mniejsze wydatki paliwowe jest…. odstawienie samochodu i korzystanie z innych środków transportu. Czasami samochodem jeździmy na niewielkie odległości (do 1 km), a moglibyśmy ten dystans przejść na piechotę czy przejechać na rowerze. Oprócz oszczędności w wydatkach na paliwo, wpłynie to pozytywnie na nasze zdrowie, co pozwoli z kolei zmniejszyć wydatki na ewentualne lekarstwa. A ponadto na pewno poprawi się nasze samopoczucie, gdyż nasz z naszego portfela będą wolniej znikać pieniądze.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.