sobota, 28.05.2022

Czym jest Giełda Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych (GPW) – to miejsce, w którym spotykają się firmy, które chcą sprzedać swoje udziały (akcje) oraz inwestorzy giełdowi, którzy chcą te akcje kupić. Z pewnością wiele osób zastanawia się teraz, dlaczego właściciele firm sprzedają swoje udziały. Otóż jest to dla nich źródło zdobywania kapitału na rozwój swojego biznesu. Czasami nie mają oni możliwości pożyczenia pieniędzy w banku, więc Giełda jest dla nich rozwiązaniem idealnym. Oczywiście zanim akcje danej firmy zostaną wprowadzone do obrotu, musi ona spełnić szereg czynności, jakie Giełda stawia przed każdą firmą wkraczającą na parkiet. Co więcej, także przez cały czas gdy akcje firmy znajdują się w obrocie, muszą być spełniane okreslone warunki przez własciciela firmy, by handel akcjami nie został zawieszony.

 

Oczywiście aby móc sprzedać akcje, ich cena musi być dla inwestorów atrakcyjna. W związku z tym wykonuje się specjalne wyceny, które określają i wskazują inwestorom, po jakim kursie opłaca się kupować akcje. Ich cena będzie się później cały czas zmieniać i właśnie na tej zmienności możemy sporo zarobić. Wystarczy bowiem kupić akcje taniej i sprzedać je drożej, by nasz portfel zasilić dodatkową gotówką. Jak to wygląda w praktyce? Przyjmijmy że kupiliśmy 1000 akcji firmy X po 1 zł za każdą akcję. Wydaliśmy więc 1000 zł. Po jakimś czasie, wartość akcji firmy X wzrosła do 1.2 zł. Jeżeli więc sprzedamy nasze 1000 akcji po tej cenie, dostaniemy 1 200 zł. Naszym zyskiem jest więc 200 zł. Musimy jeszcze od naszego zysku zapłacić podatek, ale i tak jest to całkiem przyzwoity zysk. Jednakże na Giełdzie Papierów Wartościowych można również pieniądze stracić. Jeżeli powiem cena za nasze akcje spadnie do 0.8 zł to sprzedając je otrzymamy 800 zł. Nasza strata będzie więc wynosić 200 zł. Musimy więc robić wszystko, by kupić akcje gdy są tanie i sprzedać gdy ich wartość jest najwyższa. Problem polega jednak na tym, że nigdy nie wiemy  kiedy akcje są najtańsze, kiedy ich wartość jest najwyższa i jak będzie zmieniała się ich wartość. Może wzrosnąć, ale może równie dobrze spaść. Dlatego mówi się, że inwestowanie na Giełdzie należy do ryzykownej formy pomnażania naszych pieniędzy.

 

Co zrobić by zostać inwestorem i handlować akcjami na GPW? Przede wszystkim musimy założyć rachunek maklerski, który może być prowadzony przez biuro maklerskie czy bank. I teoretycznie możemy już kupować i sprzedawać akcje. Ale jeżeli zrobimy to od razu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko stracimy nasze pieniądze. Na początku musimy poznać jak działa ten rynek, czyli powinniśmy czytać jak najwięcej poradników czy instrukcji, w których będą wyjaśnione “tajniki” inwestowania na Giełdzie Papierów Wartościowych. Możemy też założyć sobie wirtualne konto, na którym będziemy kupować i sprzedawać akcje. Nie tracimy wtedy naszych pieniędzy, a mamy szanse na zdobycie doświadczenia, które pozwoli nam zarabiać realne pieniądze.  

 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.