niedziela, 11.04.2021

Czy warto inwestować w pożyczki społecznościowe

Chociaż pożyczki społecznościowe są uznawane dla jednen z produktów pożyczkowych, to z drugiej strony, jest to doskonały sposób na pomnażanie naszych pieniędzy. Na pewno nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, w jaki sposób możemy inwestować w pożyczki społecznościowe, więc postaramy się nieco przybliżyć ten temat.

Na początku musimy uzmysłowić sobie, czym są pożyczki społecznościowe. Otóż pożyczki społecznościowe, to pożyczki udzielane przez osoby prywatne, za pomocą specjalnych portali internetowych. Jak wygląda to w praktyce. Otóż osoba, która chce pożyczyć pieniądze, musi się w nim zarejestrować i wystawić “aukcje” czyli zgłosić zapotrzebowanie na pożyczkę. Określa w niej jaką kwotę chce pożyczyć, na jaki okres czasu i jakie oprocentowanie jest skłonne zapłacić osobie lub osobom, które pieniądze jej pożyczą. Po wystawieniu aukcji musi ona czekać czy znajdzie się ktoś, kto będzie skłonny zainwestować swoje pieniądze i pożyczyć jej pieniądze. Jeśli takie osoby się znajdą, system automatycznie przeleje pieniądze na konto pożyczkobiorcy, wraz z harmonogramem spłat. Następnie według niego dokonywane są spłaty, a pieniądze stopniowo wracają do inwestora wraz z ustalonymi wcześniej odsetkami. 

Czy pożyczki społecznościowe to dobry sposób na inwestycje? Oczywiście każdy może mieć tu inne zdanie. Na pewno można na nich zarobić więcej, niż np na lokatach bankowych czy Obligacjach Skarbu Państwa. Jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że pożyczki społecznościowe wiążą się z pewnym ryzykiem. Dlaczego? Otóż nigdy do końca nie wiemy, czy osoba której pożyczyliśmy pieniądze będzie je spłacać na czas lub czy wogóle będzie je spłacać. I chociaż portal za pośrednictwem którego inwestujemy w pożyczki społecznościowe zazwyczaj pomaga w odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy, to jednak nigdy do końca nie możemy być pewni że je odzyskamy.

A więc co zrobić aby nie stracić na pożyczkach społecznościowych? Przede wszystkim zalecana jest ostrożność w pożyczaniu pieniędzy. Nie inwestujmy dużych kwot w jednego pożyczkobiorcę. Sprawdźmy czy osoba która chce pożyczyć pieniądze zweryfikowała swoje dochody, sytuację w BIK itp. Przeanalizujmy czy wcześniej korzystała ona już z pożyczek społecznościowych i jak je spłacała. Po prostu musimy być ostrożni by jak najbardziej zminimalizować ryzyko kredytowe.

Musimy oczywiście pamiętać, że udzielanie pożyczek społecznościowych wiąże się także z opłacaniem odpowiednich podatków. Musimy o tym pamiętać, by później nie mieć kłopotów z Urzędem Skarbowym, który może upomnieć się “o swoje”. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.