piątek, 09.12.2022

Czym tak naprawdę jest inwestowanie?

inwestowianie

Na temat inwestowania napisano już tysiące artykułów, przeprowadzono jeszcze więcej dyskusji, a w każdej księgarni możemy znaleźć co najmniej kilkanaście książek, które poruszają ten właśnie temat. Albowiem jest to temat który intryguje wiele osób, gdyż jest on ściśle związany z pieniądzem, a pieniądz zawsze interesował praktycznie każdego. Ale w związku z tym, że wiele osób na temat inwestowania rozmawia, czy wręcz się nim zajmuje, jest wiele różnego rodzaju regułek, które określają ten proces. Czym więc jest inwestowanie?

Najprościej mówiąc, jest to dążenie do powiększenia majątku osoby która go posiada, poprzez lokowanie środków pieniężnych, czasu i innych aktywów. Czyli każdy kto inwestuje chce, aby posiadane i zainwestowane przez niego przykładowe 100 zł dało zysk i osiągnęło zysk w wysokości np 10 zł. Oczywiście uzyskiwane zyski mogą być bardzo różne, a niestety możemy i z naszej inwestycji nie osiągnąć zysków, czy też nawet ponieść straty.

Jeżeli wiemy już co to są inwestycje, to zastanówmy się czy jakiś jest jeden produkt inwestycyjny, który pozwoli nam systematycznie osiągać zyski. Niestety, takiego produktu nie ma. Bo chociaż możliwości inwestowania i pomnażania pieniędzy są tysiące, to jednak nigdy do końca i na 100 % nie będziemy wiedzieć, jaką stopę zwrotu dana inwestycja nam przyniesie. W związku z tym, zanim zainwestujemy w coś nasze środki, musimy dobrze zastanowić się, czy dany instrument pozwoli nam osiągnąć zyski.

Na całe szczęście jak już wspominaliśmy mamy tysiące produktów inwestycyjnych, z których możemy wybrać ten lub te, które według nas będą dla nas najlepsze. Są one zróżnicowane pod względem stopnia ryzyka jak i spodziewanych zysków jakich możemy oczekiwać. Zwłaszcza stopień ryzyka jest tu ważny, gdyż każdy z nas inaczej ryzyko kalkuluje i jeden z nas będzie skłonny zaryzykować bardziej, a inny będzie wolał inwestycje z minimalnym ryzykiem. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z faktu, że podwyższone ryzyko w inwestycjach zwykle daje nam szansę na wyższe zyski, ale niestety inwestując w ryzykowne instrumenty narażamy się na możliwość utraty naszych pieniędzy.

I na koniec zastanówmy się, czy każdy może zostać inwestorem. I chociaż nie możemy nikomu zabronić inwestowania i pomnażania naszych pieniędzy, to jednak najlepsze wyniki i zwroty z zainwestowanych pieniędzy posiadają osoby posiadające odpowiednie wykształcenie czy doświadczenie. Czasami więc lepiej to im zlecić inwestowanie naszych środków, by na naszym koncie ciągle zwiększała się suma naszych środków finansowych.

Newtrader.pl
Ostatnio dodane artykuły przez Newtrader.pl (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.