środa, 19.01.2022

5 porad dla początkującego inwestora

Któż z nas nie marzy o stabilnej sytuacji finansowej, comiesięcznym odkładaniu pewnej kwoty i inwestowaniu jej, by przynosiła nam dodatkowe dochody. Niestety nie każdy z nas może te marzenia spełnić. Na całe szczęście, sytuacja ekonomiczna naszych rodaków robi się coraz lepsza i coraz częściej myślimy o inwestowaniu wolnych środków. Ale czy wiemy jak to robić. Okazuje się że nie za bardzo. Dlatego najczęściej decydujemy się na założenie lokaty w banku czy też zakup Obligacji Skarbu Państwa. Bo chociaż są to bezpieczne instrumenty finansowe, to jednak wielkich zysków nam one nie przyniosą. Jeśli chcemy zarobić więcej, musimy nieco bardziej zaryzykować. A to naraża nas na ewentualne straty. Poniżej podamy kilka rad, związanych z inwestowaniem, które powinien znać każdy inwestor, a zwłaszcza początkujący inwestor.

  1. Zainwestuj tyle, ile możesz stracić

Każdy specjalista powie, że inwestycje powinniśmy zacząć gdy mamy odłożoną wystarczającą ilość pieniędzy, pozwalającą nam na życie bez pracy np. w ciągu 6 miesięcy. Jest to tzw. poduszka finansowa. Jeżeli mamy zaoszczędzonych więcej środków, to tę nadwyżkę możemy przeznaczyć na inwestycje.

2. Nie inwestuj pieniędzy, pochodzących z kredytów lub pożyczek

Nigdy nie inwestujmy pieniędzy, które pochodzą z pożyczki lub kredytu. Po jakimś czasie będziemy musieli oddać pożyczony kapitał wraz z odsetkami i innymi kosztami okołokredytowymi. A więc nasze zyski z inwestycji będą musiały być wyższe niż odsetki wspomniane koszty. Początkującym inwestorom wcale nie jest łatwo osiągać takie dobre wyniki, więc inwestycja z pieniędzy pożyczonych może się nam nie opłacić.

3. Zacznij inwestycje od prostych instrumentów

Na początku przygody z inwestowaniem, nigdy nie wybieraj skomplikowanych i czasami trudnych do zrozumienia instrumentów finansowych typu FOREX, opcje czy instrumenty pochodne. Na początek wybierzmy akcje, czy metale szlachetne. Łatwo odnaleźć statystyki z nimi związane, mamy więc na czym się opierać, gdy będziemy wybierać w co zainwestować pieniądze.

4. Pamiętaj o dywersyfikacji

Inwestując swoje pieniądze, nigdy nie decyduj się tylko na jeden instrument. Podziel swoje środki i zainwestuj je w te nieco bardziej ryzykowne jak i w te bezpieczniejsze. Jeśli kupujesz akcje – kup walory kilku firm. Jeśli w kryptowaluty – nie kupuj tylko te najpopularniejsze.

5. Określ ile możesz stracić

Gdy decydujesz się na inwestowanie swoich wolnych środków, określ ile możesz stracić. Nie każdemu inwestorowi wszystko będzie się udawać i musimy założyć, że i nam może się nie udać. Ustalmy więc kwotę, jaką możemy stracić i nie próbujmy jej przekraczać.

Inwestowanie na pewno nie jest dla każdego. Ale jeśli nie sami nie zainwestujemy, to nie przekonamy się czy i my należymy do tej grupy. Musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach jakie musi przestrzegać początkujący inwestor, by nasze działania nie okazały się dla nas bardzo niekorzystne.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.