niedziela, 11.04.2021

Czy istnieją pożyczki bez BIK

Banki mają kilka sposobów by zminimalizować ryzyko kredytowe. Jednym z nich jest sprawdzanie swoich klientów w bazach prowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej. Dzięki temu mogą dowiedzieć się czy osoby składające wniosek o kredyt lub pożyczkę mają jakieś zadłużenie, czy swoje zobowiązania spłacają na czas, czy są poręczycielami innych kredytów itp. Dzięki tym uzyskanym informacjom, banki mogą podjąć decyzję o przyznaniu kredytu z większą rozwagą i bezpieczeństwem. Jak łatwo się domyśleć, taka sytuacja nie jest zbyt korzystna dla tych osób, które nie mają najlepszej historii kredytowej. Albowiem istnieje małe prawdopodobieństwo że dostaną one kolejny kredyt, a jeśli już, to będzie on musiał być bardzo dobrze zabezpieczony lub będzie o wiele droższy. Czy w związku z tym bez dobrej historii kredytowej nie mamy szans na pożyczenie pieniędzy? Na całe szczęście nie. Albowiem w naszym kraju działa wiele firm pożyczkowych, które nie sprawdzają rejestrów BIK.

Gdy firmy pożyczkowe pojawiły się w naszym kraju, starały się jak najszybciej pozyskać dużą ilość klientów. W związku z tym nie sprawdzały one baz danych dłużników i udzielały pożyczek wszystkim. Oczywiście wiele osób nie spłacało udzielonych pożyczek i często właśnie były to osoby, które miały złą historię w BIK. Firmy pożyczkowe zaczęły więc sprawdzać bazy dłużników, w tym bazy Biura Informacji Kredytowej. Oczywiście spadła ilość przydzielanych pożyczek, jednakże znacznie podniosła się “spłacalność” pożyczek. Dla wielu klientów nie była to dobra wiadomość. Jednakże w dalszym ciągu są firmy pożyczkowe w których ofercie znajdują się pożyczki bez BIK. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że pożyczki te są droższe w porównaniu do oferty firm, które sprawdzają rejestry BIK.

Podsumowując, nie mamy szans na skorzystanie z pożyczki bez BIK, jeśli będziemy składać wniosek do banku. Instytucje te mają obowiązek analizy danych klientów min. poprzez sprawdzanie ich rejestrów w BIK. Natomiast mamy szansę na pożyczkę bez BIK, jeśli poszukamy firmy pożyczkowej, która ma ją w swojej ofercie. Oczywiście pożyczka bez BIK jest możliwa także gdy pożyczamy pieniądze od osób prywatnych czy też w serwisach oferujących pożyczki społecznościowe. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że są one droższe, gdyż dla osób czy firm je udzielających mają większe ryzyko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.