wtorek, 26.01.2021

Kredyt samochodowy – czy warto z niego korzystać

Po polskich drogach jeździ coraz więcej nowych lub prawie nowych pojazdów. Jednakże nie wszyscy wiedzą, że ich właściciele do zakupu samochodów skorzystali z kredytu samochodowego. Jest to specjalny rodzaj kredytu, który może być przeznaczony tylko i wyłącznie na zakup pojazdów. Ma on kilka zalet, które postaramy się tu przedstawić. 

Kredyt samochodowy znajduje się w ofercie praktycznie każdego banku. Zanim więc zdecydujemy się w jakim banku złożymy wniosek, sprawdźmy kilka parametrów, które pozwolą nam wybrać najlepszą ofertę. Oczywiście na pierwszym miejscu powinniśmy sprawdzić oprocentowanie. Jest to bowiem największy koszt kredytu więc od niego zależy ile będziemy oddawać do banku. Kolejny parametr do sprawdzenia to prowizja. Ona także  może wpływać w istotny sposób na koszt kredytu. Przy wyborze kredytu sprawdźmy także okres na jaki możemy pożyczyć pieniądze, wysokość wkładu własnego, zabezpieczenie kredytu. 

Rodzaje kredytów samochodowych

Rozróżniamy kilka rodzajów kredytów samochodowych:

  • Standardowy kredyt samochodowy – W tym przypadku do banku oddajemy co miesiąc ratę kapitałowo – odsetkową. 
  • Jednoratowy kredyt samochodowy – kredyt ten zwany jest też 50/50. Przy zakupie pojazdu płacimy 50% jego wartości a pozostała po roku lub po innym terminie ustalonym z bankiem. 
  • Kredyt balonowy – daje możliwość wymiany kredytowanego auta na nowy po upływie kilku lat od zakupu na nowe. Spłata podzielona jest na trzy części. Pierwsza jest traktowana jako wkład własny. Pozostała część kredytu spłacana jest w miesięcznych ratach z tym że ostatnia rata jest najwyższa i wynosi często nawet połowę wartości samochodu. 

Zabezpieczenia kredytu samochodowego

Banki stosują kilka rodzajów zabezpieczeń. Najczęściej spotykamy:

  • Zastaw rejestrowy – w dowodzie rejestracyjnym pojazdu dodaje się odpowiednia adnotację o wpisie do kreajowego rejestru zastawów
  • Cesja polisy AC – na podstawie cesji w razie jakiegoś wypadku firma ubezpieczeniowa najpierw wypłaca pieniądze do banku
  • Przewłaszczenie – bank jest wpisywany jako współwłaściciel pojazdu a karta pojazdu przechowywana jest w banku. 

Na pewno osoby które zamierzają kupić nowy pojazd powinny zastanowić się czy nie skorzystać z kredytu samochodowego. Można dzięki niemu kupić auto lepsze i nowsze, by cieszyć się bezpiecznym poruszaniem się po drodze. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.