wtorek, 18.05.2021

Jakie mogą być zabezpieczenia kredytu gotówkowego

Udzielanie kredytów zawsze wiąże się dla banków z pewnym ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo do końca, czy osoba która złożyła wniosek o kredyt, będzie go spłacać na czas. W związku z tym banki starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko kredytowe, by mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze wrócą do nich w określonym czasie. Sprawdzają więc zdolność kredytową wnioskodawców, ich historię kredytową, a także starają się zabezpieczyć kredyt, by w momencie problemów ze spłatą, mieć możliwość odzyskania pieniędzy. Jakie zabezpieczenia związane z kredytem gotówkowym najczęściej stosują banki? Jest ich kilka i postaramy się je pokrótce omówić.

Chociaż banki coraz częściej reklamują się, że w ich ofercie są kredyty gotówkowe bez zabezpieczenia, to jednak w rzeczywistości nie jest łatwo taki kredyt dostać. Musimy mieć bardzo dobre dochody i idealną historię kredytową by móc się o niego ubiegać. Takie kredyty bez zabezpieczenia są też zwykle udzielane na niezbyt duże sumy. W pozostałych przypadkach banki będą od nas wymagały jakiegoś zabezpieczenia. Co to może być. Jednym z najczęściej spotykanych zabezpieczeń jest weksel. Na jego podstawie bank może wdrożyć postępowanie egzekucyjne, dzięki któremy będzie mógł odzyskać niespłacane pieniądze. Kolejnym dosyć popularnym zabezpieczeniem, jest podpisanie zobowiązania o poddaniu się egzekucji. Także i w tym przypadku bank ma ułatwioną procedurę związaną z odzyskaniem pożyczonych środków.

 

W przypadku wyższych kredytów, banki stosują jeszcze inne zabezpieczenia. Jednym z bardziej popularnych jest poręczyciel. Jest to osoba, która zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w momencie, gdy nie robi tego kredytobiorca. Poręczycielem może zostać osoba, która spełnia podobne wymagania jak kredytobiorca, czyli przede wszystkim musi mieć odpowiednie zarobki, które pozwolą na spłatę długu. Jeśli chodzi o inne zabezpieczenia kredytu to musimy wspomnieć tu:

  • Zastaw na rzeczach,
  • Zastaw na prawach,
  • Blokada rachunku bankowego,
  • Przelew wierzytelności,
  • Ubezpieczenie kredytu,

Widać wyraźnie, że banki mają do swojej dyspozycji szeroka gamę róznego rodzaju zabezpieczeń, któe mogą wykorzystać udzielając kredytu gotówkowego. Jest ich tym więcej, gdy wnioskodawca ma słabsze zarobki i gdy jego historia kredytowa zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej nie jest najlepsza. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt zadbać o zarówno o nasze dochody jak i o historię spłat, by bank nie wymagał od nas zbyt dużej ilości zabezpieczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.