wtorek, 17.09.2019

Jakie mogą być zabezpieczenia kredytu gotówkowego

Udzielanie kredytów zawsze wiąże się dla banków z pewnym ryzykiem. Nigdy bowiem nie wiadomo do końca, czy osoba która złożyła wniosek o kredyt, będzie go spłacać na czas. W związku z tym banki starają się jak najbardziej zminimalizować ryzyko kredytowe, by mieć jak największą pewność, że pożyczone pieniądze wrócą do nich w określonym czasie. Sprawdzają więc zdolność kredytową wnioskodawców, ich historię kredytową, a także starają się zabezpieczyć kredyt, by w momencie problemów ze spłatą, mieć możliwość odzyskania pieniędzy. Jakie zabezpieczenia związane z kredytem gotówkowym najczęściej stosują banki? Jest ich kilka i postaramy się je pokrótce omówić.

Chociaż banki coraz częściej reklamują się, że w ich ofercie są kredyty gotówkowe bez zabezpieczenia, to jednak w rzeczywistości nie jest łatwo taki kredyt dostać. Musimy mieć bardzo dobre dochody i idealną historię kredytową by móc się o niego ubiegać. Takie kredyty bez zabezpieczenia są też zwykle udzielane na niezbyt duże sumy. W pozostałych przypadkach banki będą od nas wymagały jakiegoś zabezpieczenia. Co to może być. Jednym z najczęściej spotykanych zabezpieczeń jest weksel. Na jego podstawie bank może wdrożyć postępowanie egzekucyjne, dzięki któremy będzie mógł odzyskać niespłacane pieniądze. Kolejnym dosyć popularnym zabezpieczeniem, jest podpisanie zobowiązania o poddaniu się egzekucji. Także i w tym przypadku bank ma ułatwioną procedurę związaną z odzyskaniem pożyczonych środków.

 

W przypadku wyższych kredytów, banki stosują jeszcze inne zabezpieczenia. Jednym z bardziej popularnych jest poręczyciel. Jest to osoba, która zobowiązuje się do spłaty zadłużenia w momencie, gdy nie robi tego kredytobiorca. Poręczycielem może zostać osoba, która spełnia podobne wymagania jak kredytobiorca, czyli przede wszystkim musi mieć odpowiednie zarobki, które pozwolą na spłatę długu. Jeśli chodzi o inne zabezpieczenia kredytu to musimy wspomnieć tu:

  • Zastaw na rzeczach,
  • Zastaw na prawach,
  • Blokada rachunku bankowego,
  • Przelew wierzytelności,
  • Ubezpieczenie kredytu,

Widać wyraźnie, że banki mają do swojej dyspozycji szeroka gamę róznego rodzaju zabezpieczeń, któe mogą wykorzystać udzielając kredytu gotówkowego. Jest ich tym więcej, gdy wnioskodawca ma słabsze zarobki i gdy jego historia kredytowa zgromadzona w Biurze Informacji Kredytowej nie jest najlepsza. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt zadbać o zarówno o nasze dochody jak i o historię spłat, by bank nie wymagał od nas zbyt dużej ilości zabezpieczeń.

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.