niedziela, 26.06.2022

Jak sprawdzić swoją wiargodność kredytową

Planujesz pożyczyć w banku pieniądze, by kupić samochód, mieszkanie czy też aby wyjechać na wakacje? Zanim złożysz wniosek o kredyt lub pożyczkę sprawdź swoją wiarygodność kredytową. Albowiem ma ona bardzo duży wpływ na decyzję banku i jeśli dla tej instytucji nie jesteś wiarygodnym klientem, o pożyczce możesz zapomnieć. 

Banki mają bardzo prosty sposób by sprawdzić, jak spłacamy lub jak spłacaliśmy nasze bankowe zobowiązania. Wystarczy że sprawdzą nasze konto w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to instytucja powołana już kilkanaście lat temu, której zadaniem jest gromadzenie i przetwarzanie wszystkich danych związanych z naszymi pożyczkami i kredytami. Banki mogą więc w momencie gdy składamy wniosek sprawdzić nasze konto i szybko dowiedzą się czy mamy obecnie jakieś zobowiązania w bankach (coraz częściej też i w firmach pożyczkowych), czy spłacamy je w terminie, w jakiej wysokości płacimy raty itp. Jak już pisaliśmy, banki mogą też sprawdzić jak wyglądała spłata naszych kredytów w przeszłości. I na tej podstawie stwierdzą, czy mogą nam zaufać i pożyczyć nam pieniądze czy też wniosek będzie miał decyzję odmowną. Co ciekawe, banki niezbyt ufnie patrzą na osoby, które wcale nie mają historii kredytowej. W związku z tym warto ją sobie budować, by w przyszłości nie mieć problemów z pożyczką lub kredytem.   

A w jaki sposób sami możemy sobie sprawdzić wiarygodność kredytową? Otóż w tym celu musimy założyć sobie konto w Biurze Informacji Kredytowej. Po weryfikacji naszych danych, będziemy mogli pobierać raporty BIK pojedynczo lub w pakiecie. Jeżeli będziemy o taki raport BIK starać się raz na 6 miesięcy, nie będziemy musieli za niego nic płacić. Jeżeli częściej – w takim wypadku musimy liczyć się z pewna opłatą. Na szczęście nie jest ona wygórowana.

Czy warto założyć sobie konto w BIK? Z całą pewnością tak. Oprócz raportów które będziemy mogli pobrać, możemy sobie uruchomić alerty BIK, które będa nas ostrzegały w przypadku prób zaciagnięcia kredytu na nasze konto. Może nas to uchronić przed wieloma kłopotami i sporymi konsekwencjami finansowymi. Więc chociażby dlatego warto założyć sobie konto w BIK. 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.