niedziela, 24.01.2021

Czym jest pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to pożyczka, której zabezpieczeniem jest wpis do hipoteki. Czyli musimy zaproponować jako jej zabezpieczenie nieruchomość. Co ważne, osoba ubiegająca się o pożyczkę, wcale nie musi być właścicielem nieruchomości. Banki akceptują bowiem coraz częściej jako zabezpieczenie nieruchomości, których właścicielem jest zupełnie inna osoba. Oczywiście musi ona wyrazić na wpis do hipoteki zgodę.

 

Kto może dostać pożyczkę hipoteczną

 

O pożyczkę hipoteczną może ubiegać się osoba (lub osoby, gdyż można to zobowiązanie zaciągać wspólnie), która spełni wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej i pozytywnej historii kredytowej. Poszczególne banki mają własne regulaminy związane z wyliczaniem zdolności kredytowej, podobnie jak i oceną historii kredytowej zgromadzonej w Biurze Informacji Kredytowej. Oczywiście im nasza zdolność kredytowa jest lepsza, podobnie jak i nasza historia kredytowa, tym mamy większe szansę na pożyczkę i co ważne, możemy ją dostać na lepszych warunkach. Oczywiście pożyczka hipoteczna może być przyznana tym osobom, które zaproponują odpowiednią nieruchomość jako zabezpieczenie długu. Od wartości nieruchomości zależy też wysokość pożyczki. Na pewno nigdy nie dostaniemy pożyczki w takiej samej wysokości jak wartość nieruchomości. Tutaj także wszystko zależy od banku, ale zwykle kwota o jaką możemy się ubiegać, mieści się w przedziale od 50 do 70% wartości nieruchomości.

 

Na co możemy przeznaczyć pożyczkę hipoteczną

Co bardzo ważne, pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel. Ban zupełnie nie będzie się interesował, na co wydamy pożyczone pieniądze. Może to być remont domu, może zakup samochodu lub inny cel. Jest to właśnie element, którym różni się pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego. I właśnie min dlatego pożyczkobiorcy chętnie korzystają z tego produktu. Tym bardziej, że oprocentowanie takiej pożyczki należy do jednych z najniższych na rynku, więc nie musimy ponosić dużych kosztów, związanych z naszą pożyczką.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.