sobota, 28.05.2022

Konto dla dziecka

Wielu rodziców daje swoim pociechom “kieszonkowe”. Są to pieniądze, które dzieci mogą zagospodarować w dowolny dla siebie sposób. Wysokość kieszonkowego jest różna i najczęściej uzależniona jest od sytuacji materialnej rodziców. Jak łatwo się domyśleć, dzieci wydają te pieniądze w różny sposób. Jedne wykorzystają je praktycznie od razu, wydając je na drobne przyjemności. Inne zaczną je odkładać, gdyż mają jakiś cel i chcą sobie coś kupić. Najczęściej pieniądze w takim przypadku są gromadzone w przysłowiowej “śwince skarbonce”. Ale może warto to zmienić? Może warto założyć naszym dzieciom konto w banku? Jak się okazuje, wiele banków ma w swojej ofercie konta dla dzieci. Oczywiście są one częściowo pod kontrolą rodziców, ale dzieci też mają wiele do powiedzenia jeśli chodzi o swoje finanse. 

W polskich bankach możemy spotkać dwa rodzaje kont dla dzieci. Pierwsze są dla dzieci, które nie ukończyły 13 lat. W tym przypadku, konta te są niejako “przypięte” do konta rodzica i dzieci nie mają zbyt wielkiego wpływu na to, jak są wydawane z nich pieniądze. Czyli w praktyce dziecko ma otwarty rachunek, ale nie do końca może dysponować pieniędzmi, które się na nim znajdują. Drugi rodzaj kont, przeznaczony jest dla dzieci które mają więcej niż 13 lat. W tym przypadku, nabywają już one więcej praw związanych z dysponowaniem pieniędzmi, znajdującymi się na rachunku. Takie konto nie musi też być połączone z kontem rodziców. Posiadacz takiego konta, może dostać kartę debetową, za pomocą której można wybierać pieniądze z bankomatów lub płacić za transakcje w sklepach stacjonarnych lub internetowych. Może też zlecać przelewy. Praktycznie rzecz biorąc jest to konto bardzo zbliżone do zwykłego konta, jakie są oferowane dla osób pełnoletnich. 

Konta dla dzieci które mają mniej niż 13 lat nie są jeszcze w naszym kraju zbyt popularne i znajdują się w ofercie zaledwie kilku banków. Natomiast konta dla dzieci w wieku powyżej 13 lat są praktycznie normą i są proponowane przez większość banków. Co więcej, można je otworzyć bez wychodzenia z domu za pośrednictwem sieci internetowej. 

Czy warto naszym dzieciom otworzyć konto w banku. Na pewno tak. Po pierwsze może ono w ten sposób uczyć się, oszczędzania czy racjonalnego wydawania pieniędzy. Z całą pewnością będzie to miało korzystny wpływ “na przyszłość”, gdy nasze dziecko będzie już dorosłe i będzie musiało samodzielnie zarządzać domowym budżetem. Po drugie, dziecko będzie widziało, że mamy do niego zaufanie, co na pewno wzmocni nasze rodzine więzi. 

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.