poniedziałek, 27.09.2021

Jak stworzyć mocne hasło do bankowości internetowej

Hasło do bankowości internetowej powinno być bardzo “mocne”, by nikt nie potrafił go złamać. Zgadzają się z tym chyba wszyscy. Jednakże zastanówmy się, czy zawsze nasze hasła pozwalające zalogować się do naszego banku są naprawdę solidne i nie ma szans by ktoś w jakiś sposób je poznał? Na pewno nie. Często nawet nie zastanawiamy się nad tym i używamy do naszej bankowości internetowej hasła, które powszechnie używamy by zalogować się np do Facebooka czy na maila. A jest to wielki błąd, który może nas drogo kosztować. Jakie nie powinno być hasło do bankowości internetowej i jak stworzyć w łatwy sposób bezpieczne hasło? Można o tym przeczytać w tym tekście.

 

Może na początku jak nie tworzyć hasła. Na pewno nie powinno ono być krótkie. Dobre hasło powinno zawierać około 14-15 znaków. Wśród nich powinny być małe i duże litery, cyfry a także znaki specjalne. Nie twórzmy hasła ze znaków znajdujących się obok siebie na klawiaturze. Może i takie hasło wygląda na skomplikowane, ale dla hakera mającego specjalny program okaże się dziecinnie łatwe do rozszyfrowania. W naszym haśle powinniśmy także unikać zwrotów kojarzących się z naszą osobą. Miejsce zamieszkania, data urodzin, imiona członków naszej rodziny – to tylko przykłady. Jak już pisaliśmy wcześniej, hasło do bankowości internetowej powinno być unikalne i nie może być takie same jak do innych kont gdzie się logujemy. Oczywiście nie może ono być zapisane w naszym portfelu czy w innym miejscu do którego złodzieje mogą mieć dostęp. Wyjątkiem są tu specjalne programy, które pomagają nam w zarządzaniu hasłami, a które są bardzo bezpieczne.

 

Jak więc stworzyć bezpieczne hasło do bankowości internetowej? Istnieje jeden bardzo prosty sposób, z którego na pewno warto skorzystać. Wymyślmy sobie łatwe do zapamiętania zdanie, najlepiej związane z naszym życiem. Dla przykładu: Mojego męża poznałam gdy miałam osiemnaście lat. Z każdego wyrazu do naszego hasła weźmy pierwszą literę. Otrzymamy hasło:

 

Mmpgmol

 

Aby było hakerom trudniej, zamieńmy słowo osiemnaście na cyfrę, a ostatnią literę zapiszmy jako drukowaną. Powstanie hasło:

 

Mmpgm18L

 

By hasło było jeszcze mocniejsze, na początku i na końcu dodajmy po dwa znaki specjalne. Dla przykładu:

 

##Mmpgm18L!!

 

Oczywiście kombinacje mogą być różne, ale efekt będzie podobny – stworzymy silne hasło, które będziemy mogli stosunkowo łatwo zapamiętać, a hakerzy na pewno będą mieli kłopot by go rozszyfrować. Dzięki temu pieniądze naszym bankowym koncie będą bezpieczne. Pamiętajmy też o jednym – hasło od czasu do czasu powinniśmy zmieniać. Możemy wtedy stworzyć je w podobny sposób, tylko tworząc inne zdanie i używając innych znaków specjalanych.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.