sobota, 28.05.2022

Debet na koncie – czy warto z niego korzystać

Zdarzają się w naszym życiu sytuacje, gdy brakuje nam pieniędzy a do wypłaty jeszcze pozostało kilka dni. Mamy wtedy kilka możliwości by tę “dziurę w budżecie” zasypać. Mówimy tu o pożyczce od znajomych lub rodziny, o szybkiej chwilówce przez Internet czy o skorzystaniu z karty kredytowej. Ale musimy pamiętać, że mamy wtedy jeszcze jedną możliwość, która jest stosunkowo tanie i nie wymaga od nas zbyt wielu formalności. Mówimy tu oczywiście debecie na koncie.

O debet na rachunku może ubiegać się praktycznie każdy. Jego uzyskanie jest stosunkowo proste, chociaż kilku procedur niestety nie jestesmy w stanie uniknąć. Mówimy tu o sprawdzeniu naszej historii kredytowej, czy  zdolności kredytowej. Jednak wszystkie te formalności nie zajmują dużo czasu i zwykle mamy je za sobą w czasie jednej wizyt w banku. Możemy też skorzystać z bankowości internetowej. Jeżeli wszelkie procedury mamy już za sobą i bank uzna że może nam przyznać debet, praktycznie od razu będziemy mogli z niego korzystać. Jak to wygląda w praktyce? Otóż będziemy mieli do naszego rachunku dopisana pewną kwotę, z której będziemy mogli korzystać, jeśli braknie nam pieniędzy. Odsetki będa naliczane tylko i wyłącznie w momencie, gdy rzeczywiście z debetu skorzystamy i za tę ilość dni, kiedy będziemy “na minusi”. Jeżeli z debetu korzystać nie będziemy – bank nie będzie naliczał nam odsetek. A w jaki sposób spłacamy debet? Otóż robi się to automatycznie, gdy na naszym koncie pojawią się jakieś pieniądze. Czyli powiedzmy, że mamy przyznany debet w wysokości 1000 zł. Wykorzystaliśmy z niego połowę, czyli zadłużyliśmy się w banku na 500 zł. Na nasze konto wpłynęła wypłata w wysokości 2 500 zł. Z tej kwoty 500 zł “pójdzie” na spłatę debetu, a do naszej dyspozycji pozostanie nam 2 000 zł. Oczywiście w dalszym ciągu będziemy mogli korzystać z debetu, więc w sumie mamy do dyspozycji 3 000 zł.

Czy warto korzystać z debetu? Jeżeli nasze dochody i wydatki znajdują się “ na limicie” i czasem brakuje nam pieniędzy do wypłaty – to na pewno tak. Jest to o wiele tańsza alternatywa w porównaniu z chwilówkami i bardziej anonimowa niż pożyczka od rodziny. Ponadto oprocentowanie debetu nie jest zbyt wysokie. Musimy też pamiętać, że debet jest rejestrowany w Biurze Informacji Kredytowej. Z jednej strony jest to dla nas dobre, gdyż w pozytywny sposób buduje naszą historię kredytową. Jednakże z drugiej strony obniża naszą zdolność kredytową, więc jeżeli będziemy ubiegać się gdzieś o kredyt lub pożyczkę, bank będzie brał go pod uwagę jako jeden z naszych kosztów.   

Ostatnio dodane artykuły przez Marcin (zobacz wszystkie)

1 thought on “Debet na koncie – czy warto z niego korzystać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.