środa, 08.02.2023

10 rad jak bezpiecznie korzystać z bankomatu

bankomat

Ileż to razy w naszym życiu korzystaliśmy z bankomatów? Dziesiątki, a może już i setki. Pobieramy banknoty z bankomatu automatycznie, często myśląc w tej chwili o czymś zupełnie innym. Ale to nasze zamyślenie czy roztargnienie może nas wiele kosztować. Albowiem złodzieje nie śpią i cały czas wymyślają różne sposoby, na okradzenie nas z pieniędzy. Także w czasie wypłat z bankomatów. Poniżej przedstawimy kilka rad, które pozwolą nam bezpiecznie korzystać z tych urządzeń.

  1. Jeżeli mamy taką możliwość, idźmy do bankomatu w towarzystwie innej osoby. Ale pamiętajmy, w czasie wypłaty gotówki nie skupić się na rozmowie między sobą, ale na czynności którą wykonujemy. Dwie osoby po pierwsze mogą z większym prawdopodobieństwem zauważyć jakiekolwiek nieprawidłowości w czasie transakcji, a po drugie, gdy znajdujemy się w towarzystwie innej osoby, raczej nie zostaniemy zaatakowani i okradzeni po dokonanej wypłacie.
  2. Zanim włożymy kartę do bankomatu, powinniśmy się rozejrzeć, czy w jego sąsiedztwie nie stoi osoba lub osoby, które obserwują nas i otoczenie maszyny. Mogą to być złodzieje, którzy w jakiś sposób chcą nas okraść z pieniędzy.
  3. Zanim włożymy kartę do bankomatu, sprawdźmy czy nie ma na nim żadnych nakładek czy to na klawiaturę, czy na otwór do którego wkładamy kartę. Nakładki takie mogą “przechwycić” nasz PIN czy też dane z naszej karty. Zwróćmy też uwagę na minikamery, które mogą zarejestrować nasz PIN.
  4. “Wstukując” PIN czy wypłacaną kwotę, starajmy się zasłonić klawiaturę ręką, by nikt nie zauważył naszych numerów.
  5. Nigdy nie zapisujmy naszego kodu PIN na karcie płatniczej, czy też na kartce która jest umieszczona w portfelu.
  6. Jeżeli chcemy sprawdzić, czy bankomat wypłacił nam prawidłową ilość banknotów, zróbmy to dyskretnie, aby nikt tego nie zauważył.
  7. W czasie wypłaty gotówki, nie korzystajmy z pomocy osób trzecich.
  8. Po transakcji zawsze zabierajmy i przechowujmy potwierdzenie transakcji. Dzięki temu, będziemy mogli zgłosić ewentualną nieprawidłowość.
  9. Pamiętajmy, by odebrać kartę i pieniądze z bankomatu, po zakończeniu operacji.
  10. Kontrolujmy na bieżąco stan naszego konta. Pozwoli nam to na szybkie wychwycenie wszelkich nieprawidłowości i na zgłoszenie ich do naszego banku.

Chociaż wypłata pieniędzy z bankomatu nie trwa długo, to może mieć ona bardzo przykre dla nas konsekwencje, gdyż złodzieje mogą wykorzystać ten moment na okradzenie nas z gotówki. Dlatego starajmy się stosować nasze porady, by nasze pieniądze na koncie bankowym były bezpieczne i byśmy mogli z nich korzystać w taki sposób w jaki chcemy.

Newtrader.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodaj link do swojej strony w zamian za wartościowy komentarz dzięki usłudze CommentLuv.