www.NewTrader.pl   Księgarnia  | Kredyty mieszkaniowe  | Projekty domów
Google
ABC inwestowania  · Rynek kapitałowy  · Analiza fundamentalna  · Analiza techniczna  · Giełdowe FAQ  · Polish Capital Market
Ekonomia, Gospodarka, Finanse  · Przedsiębiorczość    · Unia Europejska    · Wiadomości  · Słownik  · 
 Home
Swoboda gospodarcza  >Wolność płynąca z konstytucji >Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej >Koncesje >Zezwolenia >Rejestracja
<< Wolność płynąca z konstytucji Koncesje >>

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Ten akt prawny zawiera zestaw ograniczeń zasady wolności gospodarczej. Dla początkującego biznesmena ustawa o swobodzie działalności gospodarczej powinna stać się lekturą obowiązkową. To z niej wynika bowiem, w jaki sposób założyć najprostszą, czyli jednoosobową firmę. Zawiera także podstawowe definicje prawne oraz sformułowania objaśniające, kto jest, a kto nie jest przedsiębiorcą.

Te definicje to nie tylko czysta teoria, wbrew pozorom mają one duże znaczenie praktyczne. Jeżeli bowiem interesuje Cię rolnictwo i zechcesz prowadzić działalność wytwórczą w zakresie upraw rolnych oraz hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa czy rybactwa śródlądowego, to nie zostaniesz przedsiębiorcą w rozumieniu tej ustawy.

Jeżeli jako rolnik będziesz wynajmował pokoje, zechcesz sprzedawać posiłki domowe czy świadczyć inne usługi związane z pobytem turystów - to z pewnością zdobędziesz sobie uznanie za przedsiębiorczość w ogóle, natomiast tego rodzaju działalności nie zalicza się do rejestru zajęć, które "z urzędu" pełnią przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że świadcząc wymienione wyżej usługi nie trzeba rejestrować własnej firmy i ponosić jakichkolwiek opłat z tego tytułu.

Przepisy ustawy znacznie ograniczają liczbę koncesji, wszelkie formalności związane z założeniem firmy będzie można załatwić w gminie i to od ręki, a w firmie na raz będzie mogła się odbywać tylko jedna kontrola.

Mamy trzy rodzaje ograniczeń swobody działalności gospodarczej:

  • koncesja - to upoważnienie do wykonywania jakiejś działalności, głównie gospodarczej, wydane przez władze administracyjne osobie fizycznej lub prawnej,
  • zezwolenie - to wyrażenie zgody na działalność w ramach obowiązującego prawa,
  • rejestracja - to zgłoszenie działalności do odpowiedniego rejestru prowadzonego przez władze administracyjne.


<< Wolność płynąca z konstytucji Koncesje >>

Komentarze do artykułu:
Bessie23Bishop2010-07-17 13:52:45
Don't you recognize that it's correct time to receive the <a href="http://bestfinance-blog.com/topics/business-loans">business loans</a>, which would make your dreams come true.


Skomentuj artykuł:
Autor:
Treść:
Najczęściej komentowane:
 
1. GRA INWESTYCYJNA NewTrader
2. Inflacja
3.
4. Święto posiadaczy krótkich pozycji
5. Traktat Akcesyjny - Ateny
6. Czym jest umowa zlecenie?
7. Exchange Markets
8. Kontrakty na akcje
9. Pojęcie - budżet państwa
10. Ważne cechy umowy zlecenia
11. Dzień inwestora
12. Klienci banku - segmentacja
13. Umowa o dzieło
14. Zadania i funkcje Banku Centralnego
15. Ubezpieczenia społeczne

Nowość: Blog


Forum


Przedsiębiorczość:

1. Podstawy przedsiębiorczości
2. Komunikacja interpersonalna
3. Rynek
4. Banki/bankowość
5. Ubezpieczenia
6. Działalność gospodarcza
7. Podatki
8. Formy zatrudnienia
9. Unia Europejska

Wiadomości

- Dzień inwestora
- Be a leader
- REWOLUCJA TECHNOLOGICZNA KART ZBLIŻENIOWYCH
- STOCK WARS
- Stock Wars
- KONFERENCJA: Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece
- Konferencja "Fuzje i przejęcia"
- Zwrot z inwestycji ROI w środowisku IT
- DNI INWESTORA 2009
- Prezentacje w praktyce handlowej
- IT w Ubezpieczeniach GigaCon
- WPŁYW ZMIAN OTOCZENIA PRAWNEGO NA DZIAŁALNOŚĆ UBEZPIECZYCIELI
- Inwestycje studentów SGH
- Inteligencja Finansowa - Sudent nie musi być biedny!
- GRA INWESTYCYJNA NewTrader
- Recenzja książki ŚLEPY TRAF Nassima Nicholasa Taleba
- Ogólnopolska Konferencja Podatkowa

Gorące tematy:

- Kredyt studencki
- Sytuacja na giełdzie
- Prywatyzacja GPW
- Prywatyzacja przez giełdę
- 14 urodziny Giełdy Papierów Wartościowych

Najczęściej oglądane

1. Zalety ryczałtowych form opodatkowania
2. Czym jest umowa zlecenie?
3. Ważne cechy umowy zlecenia
4. Cechy osobowości człowieka przedsiębiorczego
5. Umowa cywilnoprawna
6. Komunikacja niewerbalna
7. Osobowość człowieka
8. Komunikacja werbalna
9. Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) - BEZPOŚREDNI i sposoby płacenia podatku dochodowego
10. Techniki negocjacji
11. Komunikowanie się
12. Firma jednoosobowa
13. Umowa o dzieło
14. Źródła finansowania działalności gospodarczej
15. Postawa asertywna

Reklama

Wypożyczalnia Projektorów
Porady Prawne
Wymiana Linków Stałych
Wczasy
Kredyt Samochodowy
matura z historii

giełda papierów wartościowych

statystyki www stat.pl

Giełdowe FAQ     AT on-line     O portalu     Kontakt     Partnerzy     Patronat     Reklama     Mapa strony
|Giełda Papierów Wartościowychinflacjakonta internetoweprywatyzacjaGiełda Papierów Wartościowychdeficyt budżetowyakcjeanaliza ryzyka|
|gra na giełdziewskaĽniki nastrojubanki, bankowość, pieniądzekonomiaubezpieczeniakomunikacja interpersonalnadziałalność gospodarcza|